Šo it kā ekspertu zīmētajā "bildē" darba devēju komanda cīnās par to, lai būtu pēc iespējas mazāk valstiski atzītu svētku brīvdienu, savukārt darba ņēmēju komanda – par to, lai šādu brīvdienu būtu pēc iespējas vairāk.
Taču šāda "bilde" īsti neatbilst realitātei, jo mūsu sabiedrība strikti nedalās darba devējos un darba ņēmējos. Ir ne mazums cilvēku, kas vienlaikus ir gan darba devēji, gan darbinieki. Piemēram, informācijas tehnoloģiju biznesa īpašnieks, kura uzņēmumā ir desmitiem strādājošo, vienlaikus var būt augstskolas mācībspēks – algots darbinieks. Turklāt ne mazums cilvēku dzīves gaitā ir te vienā, te otrā komandā – uzņēmējs kļūst par valsts sektora darbinieku un pēc tam atkal par uzņēmēju.
"Bilde", kurā tiek zīmēta darba devēju un darba ņēmēju plēšanās ap brīvdienām, realitātei neatbilst arī tāpēc, ka daudzās nozarēs cilvēki intensīvi strādā tad, kad ir projekts, pasūtījums, steidzami darbi vai sezona, bet atpūšas tad, kad projekts īstenots, pasūtījums izpildīts, steidzamie darbi paveikti un sezona galā. Autoceļus pārsvarā remontē gada siltajā laikā. Tūrisma uzplaukums ir no marta līdz oktobrim. Dažādu intelektuālo, profesionālo pakalpojumu sniedzēji – juristi, sabiedrisko attiecību speciālisti, biznesa konsultanti – pamatīgi strādā tad, kad to paredz vienošanās ar klientiem, un bauda brīvdienas tad, kad darbs padarīts.
Turklāt, lai arī t. s. dzīvesstila bizness mūsu valstī joprojām ir ļoti trausls, tomēr radu un draugu veidoti dzīvesstila uzņēmumi, piemēram, nelielas kafejnīcas, viesnīcas un frizētavas, Latvijā pastāv. Šādu uzņēmumu pasaulē lēmumi, kad strādāt un kad atpūsties, tiek pieņemti, pamatojoties uz biznesa apsvērumiem. Kafejnīcai 1. un 4. maijs var būt spraiga darba dienas, un viesnīcai var būt izdevīgi strādāt Ziemassvētku un Lieldienu brīvdienās, kad daudzi cilvēki ceļo. Protams, Darba likumā ir noteikta piemaksa par darbu svētku dienās, bet labs apgrozījums piemaksu var daudzkārt kompensēt.
Ņemot vērā realitāti, asie strīdi par svētku brīvdienām izskatās pēc politisko spēku centieniem patrenēties debatēm, kas gaidāmas, tuvāk nākot Saeimas vēlēšanām.
Juridičeskijs