Kā liecina publiskotā informācija, CIP paspārnē darbojas vērienīga hakeru vienība, kura informācijas vākšanai izmanto ievainojamības iPhone viedtālruņos, operētājsistēmās Android un Microsoft Windows, antivīrusu programmās un pat Samsung viedajos televizoros. ASV konsulāts Frankfurtē ir CIP hakeru bāze Eiropā, CIP izveidojis plašu ārvalstu izlūkdienestu darbības virtuālajā vidē "pēdu" kolekciju, ko izmanto savu darbību maskēšanai, utt. Pagaidām WikiLeaks publiskojis tikai ap procentu dokumentu, pārējo informāciju solīts atklāt pakāpeniski un atkarībā no sabiedrības reakcijas. Attiecīgi ir aizdomas, ka šīs ziņas ir tikai prelūdija, bet īstās sensācijas vēl sekos.
ASV varas iestādes pašsaprotami ir sašutušas, turpretim sabiedrības reakcija ir piesardzīga, tostarp arī tāpēc, ka atšķirībā no iepriekšējā šāda notikuma – informācijas par ASV Nacionālās drošības aģentūras darbības publiskošanu – šoreiz runa, visticamāk, ir nevis par masveidīgu izsekošanu, bet gan darbībām, kas vērstas pret konkrētām personām, turklāt galvenokārt aiz ASV robežām.
Būtu savādi, ja CIP atteiktos izmantot elektronikas drošības problēmas, steigtos informēt par tām ražotājus, šādi radot grūtības pati sev, pat neraugoties uz faktu, ka ievainojamības steidz izmantot arī kibernoziedznieki.
No šāda viedokļa raugoties, informācijas noplūde, protams, ir kaitējums ASV (un ne tikai ASV) nacionālajai drošībai, kā arī trieciens CIP, visas ASV izlūkdienestu sistēmas un rezultātā arī valsts prestižam. Ja izlūkdienesti regulāri nespēj pasargāt savus noslēpumus, tas nepalielina vēlmi uzticēties gan dienestiem, gan valstij, nemaz nerunājot par to, ka ļaudis, kuru darbības tiešām vērstas pret ASV, uzzinājuši daudz jauna par cīņu pret viņiem.
Monētai ir arī otra puse – jautājums, kamdēļ ASV atrodas cilvēki, kuri pēc savas iniciatīvas un nesavtīgi ir gatavi publiskot šādu informāciju, un kamdēļ viņiem ir daudz atbalstītāju. Viena no atbildes versijām – šis fakts atspoguļo vērienīgas pretrunas ASV iekšienē, starp to pilsoņiem pastāv diametrāli pretēji viedokļi par valstij un tās pilsoņiem būtiskiem jautājumiem, par to uzskatāmi liecina arī reakcija uz ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu. Un tā jau ir daudz lielāka problēma gan ASV, gan visā pasaulē nekā kārtējā informācijas noplūdināšana.
TrollisJT
kju kju
trusis nejaukais