Aktualizējoties jautājumam par miera panākšanas nepieciešamību Donbasā, Ukrainā aktuālas kļuvušas arī Minskas vienošanās, kas tika apstiprinātas vēl 2015. gada februārī un tiek uzskatītas par vienīgo risinājumu miera panākšanai. Sākotnēji bija paredzēts, ka miera process noslēgsies vēl 2016. gadā, tomēr, tā kā neizdevās vienoties par konkrētiem soļiem un to secību (dokumentā šie jautājumi nebija iekļauti), vienošanās palika tikai uz papīra.
Lai atdzīvinātu miera procesu, toreizējais Vācijas ārlietu ministrs Valters Šteinmeiers nāca klajā ar priekšlikumiem, kuri visai drīz ieguva Šteinmeiera formulas vārdu. Formulā bija aprakstīti soļi, kādi secīgi jāsper, lai realizētu svarīgākos Minskas vienošanos punktus. Vienošanās būtību patlabanējā Vācijas prezidenta priekšlikumi neietekmē.
Šteinmeiers, protams, nav nekāds Krievijas prezidenta Vladimira Putina aģents, kā to apgalvo Ukrainas protestētāji, un arī viņa formula nav sacerēta Kremlī, bet ir balstīta līdzīgu konfliktu risināšanas pieredzē Eiropā, it īpaši bijušajā Dienvidslāvijā. Galvenā problēma ir, ka pati Minskas vienošanās, kuras statuss ir apstiprināts ANO līmenī, tika parakstīta Ukrainai grūtā brīdī un ir tai atklāti neizdevīga.
Punktuāla sekošana Minskā parakstītajam dokumentam Kijevai sliktākajā, taču ļoti reālā gadījumā novedīs pie tā, ka Ukrainas austrumos tiks leģitimētas tikai formāli valsts sastāvā ietilpstošas teritorijas, kuras de facto atradīsies Krievijas kontrolē. Šteinmeiera formula draud pietuvināt šādu iznākumu, un attiecīgi tiek protestēts pret tās apstiprināšanu.
Tiesa, tā ir tikai medaļas viena puse. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis uzreiz pēc tam, kad Kijeva parakstīja Šteinmeiera formulu, nāca klajā ar paziņojumu, kurā uzskaitīja virkni Ukrainas sarkano līniju. Konsekventa turēšanās pie tām padara Minskas vienošanās īstenošanu par neiespējamu, bet parakstu zem formulas – par nepieciešamu formalitāti.
Lai arī Ukrainas prezidents nav pieredzējis politiķis un viņa izteikumi bieži ir pretrunīgi, maz ticams, ka Zelenskis, runājot par tik svarīgu jautājumu, nepiedomāja pie saviem vārdiem. Protestētāji vēstījumu tikmēr izlikās nedzirdam, jo daļai viņu līderu protesti pret Šteinmeiera formulu ir sinonīms protestiem pret Zelenski, lai mazinātu iedzīvotāju atbalstu prezidentam.
Visu šo peripetiju ticamākais iznākums solās būt faktiska, lai arī oficiāli neatzīta, virzība uz konflikta iesaldēšanu, kas vienlaikus būs arī atteikšanās no centieniem reintegrēt Donbasu Ukrainas sastāvā. Vai vismaz šo centienu atlikšana uz tālu un nenoteiktu nākotni, kad reintegrēt diemžēl vairāk nebūs ko, jo Donbass jau būs integrēts Krievijas sastāvā.
Pareizaisjautājums
Gudrinieks
Irlielāmērāticams