Cīņā ar Krieviju par politisko ietekmi Ukrainā šis ir solis uz priekšu. Tomēr katram procesam politikā ir... pat ne divas, bet vairākas šķautnes. Konkrētajā gadījumā šķautnes izgaismojas sevišķi krāsaini.
Vispirms bezvīzu režīms reizē ir gan pārsteidzīgs, gan iekavēts līdz pēdējam. Iekavēts tāpēc, ka godājamais Junkera kungs ar šo sāka lielīties jau 2015. gada nogalē. Izrunātu vārdu atpakaļ neiesūksi. Ukrainas politiķiem un sabiedrībai bija pamats arvien nepacietīgāk rībināt pie Eiropas Savienības aizslēgtajām duravām. Jādomā, politikas virtuvē pa brīdim izskanēja mājieni, ka tālākas Eiropas vilcināšanās gadījumā arī Ukraina varētu pārskatīt dažu ārlietu prioritāti. Laika bija palicis maz.
No otras puses, ir pretrunīgas ziņas par Ukrainas politisko, ekonomisko un tehnisko gatavību šim solim. Oficiālās roku spiešanās valodo par lielisku progresu valsts struktūru reformās un korupcijas apkarošanā. Aizkulisēs iebilst, ka nemaz tik gludi ar zagšanas profilaksi nesokas pat augstākajos līmeņos. Turklāt Austrumukrainas separātiskie veidojumi turpina pastāvēt un zināmā mērā ietekmēt visas valsts dzīvi. Šķībi greizi, bet notiek gan saimnieciski kontakti, gan cilvēku pārvietošanās. Ja pieskaitām dažādi vērtēto korupcijas līmeni, risks, ka drošās biometriskās pases Ukrainā saņems tie, kam nevajadzētu, un nesaņems tie, kas pelnījuši, ir gana liels. Reāla gatavība bezvīzu periodam apšaubāma.
Vēl viena lieta, kas īpaši interesētu mūs, ir nelegālā nodarbinātība. Atļautais 90 dienu termiņš 180 dienu periodā ir gana labs, piemēram, sezonas darba nelegāļiem Latvijā – ar valodu nav problēmu, pašu darbaspēks Īrijā vai pie ciema veikala, samaksa mazāka nekā Vācijā, bet labāka nekā savās mājās, attieksme kopumā labvēlīga... ko vēl vajag? Jo īpaši provincē, tālāk no acīm.
Eiropas Parlaments, balsojot par bezvīzu režīma piešķiršanu Ukrainai, uzņemas pilnu atbildību, ka ieguvumi pārspēs riskus. Diemžēl šī ir politiskā atbildība, kas vainīgajiem nenodara neko īpaši sliktu, ja neskaita bažas nākamajā sasaukumā palikt bez jaukās Eiroparlamenta deputāta algas. Mums no tā maz prieka, jo vietas kārotāji ir vēl šaubīgāki.
Gribas cerēt, ka Ukrainas prezidenta vizītes laikā zinoši ļaudis te minētās problēmas pārspriedīs arī gluži pragmatiskā līmenī, ne tikai lozungu augstumos. Citādi – vīzas būs jaunas, bet kurpes tās pašas vecās Made in USSR.
Garāmejot