Pēc tam pienāca brīdis, kad ēnu ekonomika tūrismā tika saistīta ar bažām, ka sociālajos tīklos potenciālos klientus – lētticīgus ceļotgribētājus – var "sazvejot" privātpersonas, kuras nedod nekādas garantijas par ceļojuma kvalitāti un kuru biznesa juridiskie aspekti ir neskaidri. Taču pēdējā laikā līdz ar Rīgas domes ieceri ieviest mūsu galvaspilsētā tūrisma nodevu, kas būtu jāmaksā visām tūristu mītnēm par viesu izmitināšanu, jēdziens "ēnu ekonomika tūrismā" galvenokārt tiek attiecināts uz naktsmītņu neoficiālu izīrēšanu ārvalstu ceļotājiem.
Arī grozījumos Tūrisma likumā, ko šonedēļ apstiprināja valdība, pievērsta uzmanība tieši šim aspektam. "Par tūristu mītni turpmāk tiks uzskatīts arī dzīvoklis vai ēkas daļa, kurā tiek nodrošināta tūristu diennakts izmitināšana. Tūristu mītnes definīcijas paplašināšana sekmēs vienlīdzīgākus konkurences nosacījumus starp dažāda veida tūristu mītnēm un sakārtos sadarbības ekonomikas komercdarbības jomu, kā arī mazinās ēnu ekonomikas īpatsvaru tajā," skaidro Ekonomikas ministrija.
Grozījumi Tūrisma likumā, kas kopumā precizē dažādus ar ceļojumu biznesu saistītus aspektus, gan vēl jāapstiprina Saeimai, un, kā zināms, arī no likumu pieņemšanas līdz ieviešanai dzīvē paiet ne mazums laika, taču tas, ka tūrisma normatīvais regulējams tiek pielāgots XXI gadsimta realitātei un sekmē ēnu ekonomikas mazināšanu, ir vērtējams pozitīvi.
Ikvienā biznesa jomā ir nepieciešami vienādi spēles noteikumi visiem uzņēmējiem, un tiešām nav godīgi, ja, piemēram, Rīgā viesnīcas maksā visus obligātos nodokļu maksājumus un maksās arī tūrisma nodevu, bet turpat blakus citi "biznesmeņi", izīrējot tūristiem dzīvokļus un privātmājas, par saņemto īres maksu vispār nemaksā nodokļus. Protams, nevar gan arī aizmirst to, ka daudzviet pasaulē mājokļu īstermiņa izīrēšana ārvalstu tūristiem uzplauka tāpēc, ka viesnīcu vienkārši bija par maz, lai uzņemtu visus ceļotājus, kuri tūrisma sezonas vidū populāra kultūras pasākuma vai starptautiskas konferences laikā vēlējās uzturēties konkrētajā pilsētā.
Taču, tā kā vairāki ekonomisti ir atzinuši – uzņemošajam tūrismam Latvijā, it īpaši Rīgā ir perspektīvas izaugt par spēcīgu Latvijas tautsaimniecības nozari –, ir svarīgi, lai tūrisma izaugsmi netraucētu ēnu ekonomikas izpausmes.
sančo pansa
P