Ziemeļmaķedonijas futbola izlase pirmo reizi sasniedz EČ finālturnīru

Ziemeļmaķedonijas futbola izlase ceturtdien Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra "play-off" kārtas spēlē izcīnīja uzvaru, kā rezultātā pirmo reizi vēsturē izdevās sasniegt finālturnīru.

Ziemeļmaķedonija viesos ar 1:0 (0:0) uzvarēja Gruziju.

Vēsturisko "golu" 56.minūtē Ziemeļmaķedonijas izlases rindās guva Gorans Pandevs. Viņam teju līdz pašiem vārtiem ar bumbu izdevās tikt, pateicoties partneru iespaidīgajai saspēlei soda laukumā.

Ziemeļmaķedonijas uzvara nozīmē, ka izlasei nākamgad finālturnīrā vienā grupā būs jāspēkojas ar Austriju, Nīderlandi un Ukrainu.

Debija finālturnīrā nākamā gada 13.jūnijā gaidāma pret Austrijas izlasi.

Kvalifikācijas turnīra pirmspēdējā kārtā Ziemeļmaķedonija ar 2:1 uzvarēja Kosovu.

Gruzijas izlasei pozitīva Covid-19 testa un traumas dēļ palīdzēt nevarēja viens no līderiem Giorgi Čakvetadze.

Zīmīgi, ka abas izlases iepriekš tikās arī Nāciju līgā, diviem mačiem noslēdzoties neizšķirti 1:1.

Tāpat finālturnīru sasniedza arī Ungārija, kas mājās ar 2:1 (0:1) uzvarēja Islandi.

Spēles rezultātu 11.minūtē atklāja islandietis Gilfi Sigurdsons. Abas komandas līdz pat otrā puslaika pēdējām minūtēm spēkojās līdzīgi, islandiešiem jau tuvojoties uzvarai, taču 88.minūtē 1:1 panāca Luiks Nego. Aizsargs soda laukumā aiz aizsargu muguras pirmais tika pie bumbas un no tuvas distances bija nekļūdīgs.

Uzvaru jau kompensācijas laika otrajā minūtē Ungārijas izlasei izrāva Dominiks Soboslajs. Futbolists ar bumbu pārvarēja laukuma vidusdaļu, pietuvojās soda laukumam un spēlētāju ielenkumā izdarīja spēcīgu sitienu pa zemi, kas izrādījās uzvaru nesošs.

Nākamgad finālturnīrā ungāri F grupā spēlēs ar Pasaules kausa uzvarētājiem Franciju, kā arī Vāciju un Portugāli.

Zināms, ka divas grupu turnīra spēles Ungārijas izlase aizvadīs Budapeštā.

Iepriekšējā kārtā Ungārija ar 3:1 uzvarēja Bulgāriju.

Citviet Slovākija viesos pamatlaikā spēlēja neizšķirti 1:1 (1:0) ar Ziemeļīriju, bet papildlaikā guva vēl vienus vārtus un uzvarēja ar 2:1.

Pirmie vārti šajā duelī tika pieredzēti 17.minūtē, Jurajam Kuckam ar bumbu izksrienot vienatnē pret vārtsargu. Pārsvaru izdevās noturēt līdz 88.minūtei, kad Pedija Makneira sisto bumbu savos vārtos neveiksmīgi ievirzīja Milans Skriniars.

Papildlaika pirmās 15 minūtes noslēdzās bez gūtiem vārtiem, taču 110.minūtē izcēlās Mihals Duris. Ziemeļīrija atlikušajā laikā atgūties nespēja un piedzīvoja zaudējumu.

Slovākija iepriekš Eiropas čempionāta finālturnīrā spēlējusi tikai vienu reizi - 2016.gadā.

Pirmspēdējā kvalifikācijas kārtā slovāki tikai "pendelēs" ar 4:2 uzvarēja Īriju, spēlei pamatlaikā noslēdzoties bez gūtiem vārtiem.

Slovākijas izlasei finālturnīrā E grupā pretim stāsies Spānija, Zviedrija un Polija.

Savukārt Serbija mājās pamatlaikā spēlēja neizšķirti 1:1 (0:0) ar Skotiju. Arī papildlaika 30 minūtes noslēdzās bez gūtiem vārtiem, bet "pendelēs" ar 5:4 uzvaru svinēja Skotija.

Spēles 52.minūtē 1:0 panāca skots Raians Kristijs, bet Luka Jovičs 90.minūtē, sitot ar galvu, bija precīzs soda laukumā.

Papildlaikā neviena no komandām vārtus neguva, tāpēc nācās aizvadīt "pendeļu" sēriju. Skotijas izlase bija nekļūdīga visos piecos mēģinājumos, bet vienīgais "brāķis" pēdējā sitienu sērijā gadījās Aleksandram Mitrovicam.

Zīmīgi, ka kopš 1998.gada, kad Skotija sasniedza Pasaules kausa finālturnīru, izlasei līdz šim nebija izdevies sasniegt starptautisku sacensību finālturnīrus.

Skotija nākamgad finālturnīrā D grupā spēlēs kopā ar Angliju, Horvātiju un Čehiju.

Skoti iepriekšējā kvalifikācijas kārtā ar pamatlaikā spēlēja neizšķirti 0:0 ar Izraēlu, bet "pendeļu" sērijā bija pārāka ar 5:3.

Eiropas čempionāta finālturnīrs ieplānots Eiropas valstu 12 pilsētās (Londonā, Minhenē, Romā, Baku, Sanktpēterburgā, Bukarestē, Amsterdamā, Dublinā, Bilbao, Budapeštā, Glāzgovā, Kopenhāgenā).

Eiropas čempionāta finālturnīram šogad bija jānotiek no 12.jūnija līdz 12.jūlijam. Šobrīd tiek paredzēts, ka turnīrs notiks nākamgad no 11.jūnija līdz 11.jūlijam.

Pusfināla un finālspēles paredzēts aizvadīt Vemblija stadionā. Šis būs tikai otrais Eiropas čempionāts, kurā piedalīsies 24 izlases.