Latvijas Universitātes (LU) Studentu servisa pārstāve Inta Jaunzeme Dienai uzsvēra, ka kursu klausīšanās būtībā nozīmē visu akadēmisko saistību uzņemšanos - obligāts ir lekciju un semināru regulārs apmeklējums, kontroldarbu un eksāmenu kārtošana. Tikai šādā veidā kursa noslēgumā var saņemt apliecinājumu par iegūtajām zināšanām, ko savukārt vajadzības gadījumā var pielīdzināt, lai turpinātu studijas jau formālajā izglītībā. Droši var teikt, ka interesentu loks paplašinās. Aizvien vairāk ir cilvēku, kuri vēlas papildināt savu profesionālo kvalifikāciju un apmeklē specifiskus kursus, kuri nereti citur nav pieejami. Otra grupa ir tādi, kuri uz ilgāku laiku pārtraukuši studijas un vēlas tās atsākt, tāpēc kursus, kuriem mainījies saturs, nepieciešams apgūt no jauna. Tāpat netrūkst interesentu, kuri vēlas mainīt jomu, kurā mācījušies vai strādā. Savukārt, lai iestātos citas jomas maģistra programmās, viņiem trūkst kādu specifisku zināšanu. Te gan nevajadzētu aizmirst, ka pašam cilvēkam jāspēj novērtēt, vai varēs sekmīgi izpildīt pasniedzēju prasības. Piemēram, varētu būt grūti ar zināšanām kādā sociālo zinību jomā studēt, piemēram, medicīnu.
Klausītāja statusā brīvo vietu, piemēram, LU, esot daudz. Konkrētu skaitu I. Jaunzeme gan nosaukt nevarēja, taču norādīja, ka ierobežojumi varētu būt vien valodu kursos un tajās jomās, kur ir specifiski laboratorijas darbi. Savukārt sociālajās un humanitārajās programmās iespējas ir plašas. Šajā gadījumā arī studentu skaita samazinājums pavēris lielākas iespējas cilvēkiem no malas.
Savukārt atšķirībā no LU, kur klausītāja statusā jāuzņemas visas akadēmiskās saistības, Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) pastāv iespēja būt tiešām tikai klausītājam. RSU pārstāvis Edijs Šauers Dienai skaidro, ka jebkurš var izvēlēties noklausīties konkrētas lekcijas par sev interesējošām tēmām un šādā gadījumā nekārtot pārbaudījumus. Savukārt, ja izvēlēts ir viss kurss, tad attiecīgi arī jākārto eksāmens. Šādā gadījumā arī atšķiras cena. Vienas lekcijas maksa ir 3-11 eiro, savukārt izmaksas par visu kursu atkarīgas no kredītpunktu skaita. RSU kredītpunktu maksa ir no 37 līdz 145 eiro. Un princips visās augstskolās ir vienāds - jo vairāk kredītpunktu, jo vairāk jāmaksā, atšķiras tikai viena kredītpunkta maksa. Piemēram, LU bakalaura līmeņa programmās klausītājiem viena kredītpunkta izmaksas ir 80 eiro, bet maģistrantūrā 92 eiro. Latvijas Lauksaimniecības universitātē attiecīgi 38 un 44 eiro.
Augstskolu sniegtā informācija arī liecina, ka cilvēku interese palielinās ik gadu. RSU klausītāju skaits ir ievērojami pieaudzis kopš 2009. gada, pagājušajā akadēmiskajā gadā sasniedzot 156 klausītājus. Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) pērn klausītāju statuss bijis 1500 cilvēkiem. RTU Tālākizglītības nodaļas vadītājs Tomass Kidiks norāda, ka katru gadu interesentu skaits palielinās par 6-8% un tāds pieaugums plānots arī šogad. Viņš arī atzīmē, ka ir cilvēki, kuri šai lietai ir piegājuši praktiski - šādā veidā pamazām nokārtojuši pārbaudījumus visos kādas programmas kursos un aizstāvējuši arī diplomdarbu. Tikmēr LU Dienai uzsver, ka klausītāja statuss nav domāts, lai apgūtu visu programmu.