Krievija un Ēģipte arī kritizējušas Lielbritānijas lēmumu atcelt avioreisus uz Ēģiptes kūrortu Šarm eš Šeihu un no tā - no turienes pagājušajā sestdienā izlidoja vēlāk avarējusī lidmašīna, kurā atradās 224 cilvēki.
Kremlis lūdz pierādījumus
Lielbritānijas ārlietu ministrs Filips Hemonds trešdien vakarā intervijā telekanālam Sky paziņoja, ka, izanalizējot visu pieejamo informāciju, arī IS vairākkārtējo atzīšanos Metrojet lidmašīnas notriekšanā, britu drošības dienesti secinājuši - ir «liela varbūtība», ka aviolainera nogāšanos Sīnāja pussalā izraisījusi eksplozija lidaparātā.
Jautāts, vai par katastrofu ir atbildīga IS, F. Hemonds sacīja: «IS sekotāji Sīnājā ir uzņēmušies atbildību par Krievijas lidmašīnas notriekšanu, viņi to izdarīja tūlīt pēc katastrofas.»
Arī kāda vārdā neminēta ASV amatpersona ziņu aģentūrai Associated Press sacījusi, ka amerikāņiem ir aizdomas par lidmašīnā ievietotas bumbas sprādzienu. Viņi esot pārtvēruši IS sekotāju saziņu, kurā izskanējuši apgalvojumi, ka lidmašīnā bijusi sprāgstierīce. «Bumbas sprādziens ir ļoti iespējams scenārijs,» kāda cits ASV valdības iestāžu pārstāvis sacījis ziņu aģentūrai AFP.
ASV Nacionālā drošības padome ir atteikusies nākt klajā ar pārsteidzīgiem secinājumiem par aviokatastrofas iemesliem, norādot, ka tas var kaitēt izmeklēšanai. ASV valsts sekretārs Džons Kerijs telefonsarunā ar Ēģiptes ārlietu ministru Samehu Šukrī norādījis, ka medijos izskanējušās ziņas neatspoguļojot ASV oficiālo pozīciju, vēsta The Guardian.
Ēģiptes Civilās aviācijas ministrija paziņojusi, ka pagaidām izmeklētāju rīcībā nav nekādu pierādījumu vai datu, kas apstiprinātu hipotēzi par spridzināšanu Metrojet lidmašīnā. Ēģiptes prezidents Abdelfatāhs es Sisi, kurš vakar bija vizītē Lielbritānijā, uzsvēra, ka nepieciešams sagaidīt izmeklēšanas rezultātus.
Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs žurnālistiem sacīja, ka versijas par aviokatastrofas iemesliem var izteikt tikai izmeklētāji. «No izmeklētājiem pagaidām nekādus tamlīdzīgus paziņojumus neesam dzirdējuši. Jebkuri citi tamlīdzīgi pieņēmumi ir nepārbaudīta informācija vai spekulācijas,» viņu citē BBC. «Ja kāda rīcībā ir nopietni pierādījumi, mēs ceram, ka tie tiks nodoti izmeklētājiem.»
Britus vedīs mājās
Rūpējoties par savu pilsoņu drošību, Lielbritānijas valdība pieņēmusi lēmumu uz nenoteiktu laiku atcelt lidojumus uz britu tūristu iecienīto Sarkanās jūras kūrortu Šarm eš Šeihu. Ceturtdien tika atcelti vismaz 16 reisu no Šarm eš Šeihas uz Lielbritāniju, tāpēc lidostā bija spiesti palikt 3000 ceļotāju.
Vakar Ēģiptes kūrortpilsētā ieradās britu drošībnieki, lai ar ēģiptiešu kolēģiem pastiprinātu pārbaudes Šarm eš Šeihas starptautiskajā lidostā. Londona paziņoja, ka papildu piesardzības pasākumi nepieciešami, lai bez starpgadījumiem mājās varētu nogādāt aptuveni 20 tūkstošus britu, kas atrodas Šarm eš Šeihā.
Ēģiptes Ārlietu ministrija kritizēja Lielbritānijas valdību par nekonsultēšanos ar Kairu, pirms tika pieņemts lēmums atcelt turpmākos lidojumus uz Šarm eš Šeihu un no tās. Ēģiptieši norādījuši, ka spēj garantēt visaugstākos drošības standartus savās lidostās.
Iepazīstinot ar Krievijas viedokli par Londonas lēmumu atcelt lidojumus uz Šarm eš Šeihu, D. Peskovs sacīja, ka tādas ir Lielbritānijas suverēnās tiesības. Viņš piebilda, ka Krievija negrasās pieņemt līdzīgus ierobežojumus.
Krievijas Valsts domes Ārlietu komisijas vadītājs Konstantīns Kosačovs uzskata, ka britu lēmuma mērķis ir izdarīt «psiholoģisku spiedienu» uz Krieviju par iesaistīšanos Sīrijas konfliktā. «Notiek ģeopolitiska pretošanās Krievijas darbībām Sīrijā,» paziņojusi ietekmīgā amatpersona. «Tas izklausīsies zaimojoši, bet pasaulē ir pilns ar tādiem, kas gribētu apzināti bez jebkāda pamata norakstīt šo katastrofu uz džihādistu atbildes Krievijai rēķina.»