Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā +1 °C
Sniega pārslas
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Kartupeļu talka un disko uz Marsa

Dažāda rakstura kosmosa sāgas atgriežas modē. To, ka cilvēka eksistence ārpus planētas Zemes robežām vēl arvien interesē kino skatītājus un veidotājus, pēdējos gados visspilgtāk apliecinājusi meksikāņu režisora Alfonso Kuarona drāma Gravitāte/Gravity ar triumfu 2014. gada Oskaru ceremonijā. Tai pa pēdām sekoja pagājušā gada nogalē iznākušais Kristofera Nolana kosmosa trilleris Starp zvaigznēm/Interstellar, kas skatītājus aicināja risināt kvantu fizikas iedvesmotas mīklas.

Savukārt šogad uz Ziemassvētku laiku starpgalaktisko piedzīvojumu cienītāji dāvanā saņems jaunāko Zvaigžņu karu sāgas laidienu. Starp visām šīm fantastikas žanra variācijām atsvaidzinoši vieglu noskaņu radījusi režisora Ridlija Skota jaunākā filma Marsietis.

Fantastika ir mirusi

77 gadus vecais britu kino meistars Ridlijs Skots ir viens no tiem režisoriem, kurš jau radījis paliekošus motīvus kosmosam veltīto filmu vēsturē. Ietekmes ziņā par absolūtu līderi šajā zinātniskās fantastikas jomā gan saucams cits britu režisors Stenlijs Kubriks, kurš ar savu 1968. gada filmu 2001: Kosmosa odiseja/2001: A Space Odyssey izveidojis neizdzēšamu vīziju par Visuma un tā apceļotāju pasaules dizainu.

«Zinātniskās fantastikas žanrs ir miris,» 2007. gada Venēcijas kinofestivālā sava kosmosa trillera Pa asmeni skrejošais/Blade Runner 25. jubilejas pasākumā paziņoja Ridlijs Skots. Viņaprāt, kopš Kubrika meistardarba iznākšanas žanra filmas viena otru atkārto. Tomēr šis secinājums režisoru nav atturējis iesaistīties fantāziju rosinošās Visuma noslēpumu un nākotnes apcerēs uz lielā ekrāna. Viņa 1979. gadā radītā kosmosa šausmu filma Svešais ar Sigurniju Vīveri galvenajā lomā ātri vien kļuva par kulta kino, kas radījis atmiņā paliekošu citplanētieša tēlu. Turklāt R. Skota interese par šo stāstu vēl joprojām nav apsīkusi. 2012. gadā pirmizrādi piedzīvoja viņa filma Prometejs/Prometheus, kas iezīmē notikumus pirms Svešajā redzamajiem. Strādājot pie Prometeja otrās daļas, Skots saņēmis piedāvājumu ekranizēt autora Endija Vīra negaidīti lielu popularitāti iemantojušo grāmatu Marsietis - Robinsona Krūzo versiju kosmosā.

Kosmosa pirāts

E. Vīra grāmata stāsta par astronautu Marku Votniju, kurš ar komandas biedriem devies Marsa izpētes misijā. Nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ pētnieki ir spiesti negaidīti evakuēties no planētas, bet nelaimes gadījums liedz Votnijam pamest Marsu kopā ar biedriem, kuri uzskata - viņš gājis bojā. Tā sākas filmas galvenā varoņa izdzīvošanas stāsts uz neapdzīvotās planētas.

Votnija loma filmā uzticēta Metam Deimonam. Neļaujoties melanholijai, viņa atveidotais pētnieks botāniķis ķeras pie stratēģiska plāna, kas ļautu sagaidīt iespējamo glābšanu. Izredzes gan nav dižas - nākamā misija uz Marsa varētu piezemēties pēc četriem gadiem, bet uz planētas izveidotajā bāzē pārtikas krājumu pietiek tikai 400 diennaktīm.

No ierasti uzmācīgi dramatiskas un drūmas kosmosa sāgas likteņa Marsieti glābj galvenā varoņa asprātīgais humors, kas vismaz filmas pirmajā pusē nodrošina dinamiska piedzīvojuma sajūtu.

Vienā no epizodēm Votnijs ironizē, ka patiesībā kolonizējis Marsu, kļūstot par pirmo cilvēku, kurš uz tā iestādījis kartupeļus.

Pēc Marsieša veidotāju ieceres filmas darbība notiek netālā nākotnē, un fantastikas ideju lidojumu šajā gadījumā pārspēj ar humoru un iespējami lielāku zinātnisko precizitāti veidotais stāsts. Filmā redzamie kosmosa kuģi, astronautu ietērpi un citas detaļas radītas ar NASA pētnieku svētību, domājot par pašlaik pieejamajām un izstrādē esošajām kosmosa izpētes tehnoloģijām. Marsa līdzenumu lomā iejuties Jordānijas tuksnesis.

Tomēr Marsieša lielākais trumpis ir Mets Deimons, kurš ievērojamu filmas daļu uz ekrāna redzams vienatnē. M. Deimona tēlam piemīt bravūrīga harisma un trāpīgs sarkasms. Tas gan nemazina viņa noturēšanos arī stāsta dramatiskajā orbītā. «Esmu kosmosa pirāts,» M. Deimons gluži izdēdējis paziņo, tuvojoties filmas emocionālajam finālam. Ne sliktāk uz lielā ekrāna izskatās arī pārējā zvaigžņotā filmas aktieru komanda - Džesika Čestina, Čūitels Edžiofors, Džefs Daniels un citi.

Marsieša vieglās intonācijas kronis ir disko ēras meistardarbi tā skaņu celiņā, un Glorijas Geinoras par geju himnu dēvētais hits I Will Survive spēji iegūst pavisam tiešu nozīmi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima ierobežo alkohola tirdzniecības laiku

Saeimas deputāti šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā, kas cita starpā ierobežo laiku, kurā alkoholiskie dzērieni ir pārdodami.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?