Kastrētie truši dzīvo ilgāk. Kastrēšana novērš reproduktīvo orgānu onkoloģiskas saslimšanas trusenēm un pagarina dzīves ilgumu abu dzimumu trušiem.
Kastrētie truši ir labāki kompanjoni, jo dzīvnieciņi kļūst mierīgāki un mīļāki gan viens pret otru, gan pret cilvēku. Pēc operācijas trusim pazūd vēlme rakt, grauzt un kost. Kastrētie truši daudz ātrāk var iemācīties nokārtoties kastītē, jo dzīvniekam pazūd nepieciešamība iezīmēt teritoriju. Kastrētie truši var dzīvot pāros. Truši ir sociāli dzīvnieki. Vislabāk ir turēt kopā abu dzimumu pārstāvjus, kas ir kastrēti un pazīstami no bērnības vai nāk no vieniem vecākiem.
Trušiem kastrēšana ir tikpat droša kā jebkuram citam dzīvniekam. Diemžēl ne visi veterinārārsti ir pieredzējuši darbā ar trušiem. Var uzdot ārstam jautājumu par operāciju - vai trusis ir vai nav jābaro pirms operācijas? Pareizā atbilde ir - trusim var dot ēst, jo truši atšķirībā no kaķiem un suņiem nevemj un operācijas laikā tāds risks nepastāv. Trušus nedrīkst turēt neēdušus, jo viņiem ir ļoti jutīga gremošanas sistēma.
Trušu meitenes var kastrēt no četriem mēnešiem, bet ārsti neiesaka veikt operāciju trusenēm, jaunākām par sešiem mēnešiem, jo jebkāda operācija mazuļiem ir bīstamāka nekā pieaugušam dzīvniekam. Puišus var kastrēt, kad viņiem izveidojušies dzimumorgāni, t. i., apmēram 3,5 mēnešu vecumā.
Jāatceras, ka jebkādas operācijas ar narkozi bīstamākas trušiem, vecākiem par sešiem gadiem.
Bieži jautā - varbūt trusis jau ir kastrēts? Kastrētiem trušu puišiem nav redzami dzimumorgāni. Grūtāk noteikt, vai trusene ir sterilizēta. Veterinārārstss var noskūt viņai vēderiņu un paskatīties, vai tur nav palikusi rēta. Ja rētas nav, tas nenozīmē, ka trusene nav sterilizēta, jo no dažām šuvēm rētas nepaliek. Pilnīgi droši to var noteikt tikai operējot.
Kad pēc kastrēšanas puisis un meitene var sākt dzīvot kopā? Pēc operācijas ir jānogaida ne mazāk kā četrpadsmit dienu. Hormoni nomierināsies apmēram viena divu mēnešu laikā.
Kāda aprūpe ir nepieciešama pirms operācijas? Dažas dienas pirms operācijas nedrīkst dot dzīvniekam jauna veida barību, lai neizraisītu gremošanas traucējumus. Citādi nekāda īpaša aprūpe pirms operācijas nav nepieciešama.
Apmēram stundu pēc operācijas trusi jau var vest mājās. Trušu puikas operāciju panes vieglāk nekā trusenes.
Pēc narkozes dzīvnieciņš būs vājš un nelaimīgs. Tas pāries vienas līdz triju dienu laikā. Atvedot trusīti mājas, jāgādā par mieru un klusumu, un dzīvnieciņš jāpabaro. Obligāti jāuzmana, lai dienā pēc operācijas trusis atsāk ēst. Trusenes īpaši bieži mēdz atteikties no barības, un tas ir bīstami. Ja tuvojas vakars un barība nav aiztikta, jāmēģina dzīvnieciņam iemānīt kaut ko garšīgu. Var dot bērnu barību (jāskatās, lai sastāvā ir tikai dārzeņi un/vai augļi) vai banānu. Ja trusis arī to neēd, viņš ir jāved pie ārsta.
Svarīgi uzmanīt, lai nesākas asiņošana, lai nav izdalījumu vai kādu infekcijas pazīmju. Trusis var mēģināt atbrīvoties no šuvēm. Tādā gadījumā veterinārārstam jāuzliek jaunas šuves un trusis jāaptin, lai tas neatkārtotos.
Izveseļošanās periods trušu puišiem vidēji ir divas dienas, trusenēm - 5-6. Ārsts var izrakstīt pretsāpju zāles, lai atvieglotu atveseļošanos.
*portāla Mājastrusis.lv veidotājs