Krievijas Pareizticīgo baznīcas vadība norāda, ka nepieciešams būvēt jaunus dievnamus to vietā, kuri savulaik padomju gados tika nojaukti. Ieplānotā baznīca Jekaterinburgā ir iecerēta kā precīza kopija 1930. gados nojauktam dievnamam.
Iecerēts, ka baznīcu Jekaterinburgā pabeigs līdz 2023. gadam - pilsētas dibināšanas 300. gadu svinībām. Tomēr daļa pilsētnieku nav apmierināti ar vietas izvēli katedrāles būvniecībai, un vairāki tūkstoši šonedēļ arī izgāja ielās, lai paustu savu nostāju.
Aktīvisti uzskata, ka Svētās Katrīnas vārdā nosauktās katedrāles būvniecība faktiski iznīcinās vienu no nedaudzajām zaļajām zonām, kas pilsētā vēl palikušas, raksta BBC.
Tā kā protestētāji centās nojaukt būvlaukumu norobežojošo sētu, izcēlās sadursmes ar policiju. Sākotnēji cilvēki izveidoja "dzīvo ķēdi" ap pagaidu žogu, kas norobežo būvlaukumu, bet pēc tam žogu apgāza. Tika skandēti tādi saukļi kā "mēs gribam skvēra saglabāšanu" un līdzīgi.
Protestētājiem pretī stājās Krievijas Kapara kompānijas, kas ir baznīcas celtniecības sponsors, noalgoti apsargi, kuru vidū bija arī vairāki pazīstami MMA cīkstoņi, piemēram, Ivans Štirkovs.
Otrdien vien tika aizturēti gandrīz 30 protestētāji, bet konfrontācija ar policiju un algotiem apsargiem turpinājās arī trešdien, atsevišķiem aktīvistiem sevi piesienot pie kokiem. Tikmēr ap būvlaukumu tika uzsliets jauns žogs.
Jāatgādina, ka Vladimira Putina valdīšanas laikā Krievijā savas pozīcijas kā varas elitei pietuvināta struktūra nostiprinājusi arī Krievijas Pareiztīcīgo baznīca, piedaloties postpadomju ēras "nacionālās identitātes" veidošanā Krievijā.
Pēdējo desmit gadu laikā vien Krievijā uzcelti ap 10 tūkstošiem jaunu dievnamu, pamatojot to ar "pieaugošu pieprasījumu". Reliģiskā kārts izspēlēta arī pret Jekaterinburgas protestētājiem, Pareizticīgo baznīcas vadībai piedēvējot aktīvistiem antireliģiskus motīvus. Protestētāji gan norāda, ka iestājas tikai pret baznīcas celtniecību šajā konkrētajā vietā centienos saglabāt zaļās zonas pilsētā, nevis pret baznīcu celšanu kā tādu.
"Neviens nav pret baznīcu, visi ir pret baznīcu tieši šajā vietā. Jekaterinburgā ir daudz baznīcu, bet ļoti maz zaļo zonu," kādu protestētāju citē radio Brīvā Eiropa.
Pravietisnejaukais
Dostojevskis
Man