Lēmumā, kas, domājams, vēl vairāk saasinās Polijas konstitucionālo krīzi, teikts, ka pērnā gada nogalē pieņemtie likuma grozījumi liedz Konstitucionālajam tribunālam darboties "uzticami un efektīvi".
Saskaņā ar likuma grozījumiem, kuru pieņemšanu parlamentā panāca PiS veidotā valdība, Konstitucionālajam tribunālam savi lēmumi turpmāk pieņemami ar divu trešdaļu vairākumu, klāt esot vismaz 13 no 15 tiesnešiem, nevis ar vienkāršu vairākumu, klāt esot vismaz deviņiem tiesnešiem, kā tas bija iepriekš.
Lai gan Konstitucionālais tribunāls trešdien atzina, ka šīs izmaiņas ir nekonstitucionālas, divi tiesneši, kurus iecēlis PiS kontrolētais pašreizējais parlamenta sasaukums, tam nepiekrita.
Valdības kritiķi apgalvo, ka likuma grozījumi apgrūtina tiesai pieņemt lēmumus un ka to mērķis ir ierobežot Konstitucionālā tribunāla iespējas bloķēt PiS iecerētās reformas.
Premjerministre Beāta Šidlo jau otrdien paziņoja, ka atteiksies oficiāli publicēt tribunāla spriedumu, kas nepieciešams, lai tas stātos spēkā. Viņa to pamatoja ar apstākli, ka tiesas sēde nenotiek saskaņā ar procedūru, ko nosaka spēkā esošais likums.
Sēdē, kas sākās otrdien, piedalījās tikai 12 tiesneši, nevis 13.
Konflikts ap Konstitucionālo tribunālu sākās vēl iepriekšējās valdības laikā, kad šobrīd opozīcijā esošās labēji centriskās partijas "Pilsoniskā platforma" (PO) kontrolētais parlaments īsi pirms 25.oktobrī notikušajām vēlēšanām iecēla piecus jaunus tiesnešus.
PiS uzskata, ka šāda rīcība bija prettiesiska.
Pēc tam, kad konservatīvie vēlēšanās izcīnīja parlamentā absolūto vairākumu, šie pieci tiesneši tika atcelti un viņu vietā tika izraudzīti jauni, kuru zvērestu nekavējoties pieņēma ar PiS atbalstu ievēlētais prezidents Andžejs Duda.
Konstitucionālais tribunāls vēlāk atzina, ka divi no PO izraudzītajiem tiesnešiem patiesi iecelti nekonstitucionāli, lai gan trīs pārējo iecelšana atbildusi pamatlikumam.
Taču trešdien ugunij tika pielieta jauna eļļa, kad tīmekļa ziņu vietne "wpolityce.pl" paziņoja, ka Konstitucionālais tribunāls pirms sprieduma taisīšanas konsultējies ar PO.
PiS līdera vietnieks Mihals Vojciks jau paziņojis, ka gadījumā, ja šī ziņa izrādīsies patiesa, tas būs "viens no lielākajiem skandāliem Konstitucionālā tribunāla vēsturē".
Savukārt PO līdera vietnieks Boriss Budka paziņojis, ka nedz viņam, nedz kādam citam deputātam, kas pārstāv viņa partiju, nav bijusi piekļuve spriedumam pirms tā pasludināšanas un ka medijos izskanējušās ziņas esot "apmelojumi", kurus izplata PiS.