"Mēs uzaicināsim [vēstnieku] uz draudzīgu sarunu, lai viņš var paskaidrot dažu politiķu neseno paziņojumu nozīmi," sarunā ar Polijas Radio otrdien pavēstīja ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis. "Iespējams, ES pārstāvis Polijā zinās, kas tās ir par jauna veida procedūrām, saskaņā ar kurām pret Poliju medijos tiek īstenota megafona diplomātija."
Kā vēstīts, Eiropas Komisija (EK) paziņojusi, ka tā 13.janvārī sarīkos "debates par likuma varu Polijā".
EK tādējādi reaģēja uz Polijas jauno likumu par sabiedriskajiem medijiem, kuru parlamenta augšpalāta - Senāts - apstiprināja 31.decembrī. Jaunais likums ļauj valdībai atcelt sabiedrisko raidorganizāciju - TVP un Polijas Radio - valdes un uzraudzības padomes.
EK viceprezidents Franss Timmermanss nosūtījis Polijas valdībai divas vēstules, kurās lūdzis sniegt paskaidrojumus par jauno likumu, kas, kā apgalvo opozīcija, apdraud Polijas sabiedrisko mediju neatkarību.
Savukārt valdošā konservatīvā partija Likums un taisnīgums (PiS), kas nāca pie varas pēc 25.oktobrī notikušajām vēlēšanām, kurās tā izcīnīja absolūto vairākumu abās parlamenta palātās, opozīcijas apsūdzības noraida.
Tikmēr ES digitālās ekonomikas komisārs Ginters Etingers intervijā vācu laikrakstam Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung izteicies, ka esot pamats ierosināt pret Varšavu uzraudzības procedūru, kas paredzēta ES pamatvērtību apdraudējuma gadījumā.
Polijas vicepremjers Pjotrs Glinskis, kas ieņem arī kultūras ministra amatu, apsūdzējis Etingeru "augstprātībā".
"Man patiktu, ja komisārs Etingers izteiktos profesionālāk. Ir ļoti augstprātīgi runāt par vēlmi Poliju pakļaut uzraudzībai," norādīja Glinskis.