Brisele arī paziņoja, ka pavirzījusi nākamajā līmenī lietu pret Budapeštu par izglītības likumu, kas draud ar slēgšanu Ungārijas izcelsmes ASV miljardiera Džordža Sorosa dibinātajai universitātei.
Arī NVO likuma kritiķi apgalvo, ka tas vērsts pret Sorosa finansētajiem projektiem, bet Ungārijas valdība uzstāj, ka likuma mērķis ir veicināt caurskatāmību un cīnīties pret naudas atmazgāšanu un terorisma finansēšanu.
EK devusi Ungārijai mēnesi laika, lai atbildētu. EK lēmums par oficiāla brīdinājuma izteikšanu var no jauna saasināt attiecības starp ES un Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu.
Ungārijas parlamenta pagājušajā mēnesī, neskatoties uz starptautisko kritiku, pieņemtais likums paredz, ka NVO, kas gadā no ārvalstīm saņem vairāk nekā 24 000 eiro, jāreģistrējas kā "ārvalstu atbalstītai organizācijai". Likuma neievērošanas gadījumā organizācijai draud slēgšana.
Šīm NVO arī jāizmanto "ārvalstu atbalstītas organizācijas" zīme savās mājaslapās, preses relīzēs un publikācijās.
"Pilsoniskā sabiedrība ir mūsu demokrātisko sabiedrību karkass un tādēļ to nedrīkst nepiemēroti ierobežot," norādīja EK viceprezidents Franss Timmermanss.
"Mēs esam rūpīgi izpētījuši jauno likumu par NVO un nonākuši pie secinājuma, ka tas nav savienojams ar ES tiesībām," paziņoja Timmermanss, piebilstot, ka ES sagaida no Ungārijas iesaistīšanos dialogā, lai atrisinātu šo jautājumu pēc iespējas drīzāk.
"Mēs sagaidām reakciju no Ungārijas varasiestādēm mēneša laikā," sacīja EK viceprezidents.
Nez