Kopš Ziemeļkoreja šogad uzņēma noteiktu kursu uz strauju savas kodolprogrammas un ballistisko raķešu programmas attīstību, tostarp veicot arī kodolizmēģinājumus, ignorējot ANO Drošības padomes rezolūcijas, bargākas kļuva arī pret Ziemeļkoreju noteiktās sankcijas, tostarp no Ķīnas puses. Piemēram, pēc februārī veiktā ballistiskās raķetes izmēģinājuma Ķīna noteica ogļu embargo, proti, pārtrauca iepirkt no kaimiņvalsts ogles, kas ir viena no galvenajām Ziemeļkorejas eksporta precēm un svarīgs ienākumu avots valsts trauslajai ekonomikai.
Savukārt pēc nupat veiktā ūdeņraža bumbas izmēģinājuma ANO Drošības padome, kuras sastāvā kā pastāvīgās locekles ir arī Krievija un Ķīna, vienbalsīgi pieņēma jaunas sankcijas pret Kima Čen Una režīmu.
Kā vēsta aģentūra LETA, Vašingtona sākotnēji bija piedāvājusi bargākas sankcijas, tomēr Krievijas un Ķīnas spiediena rezultātā pārstrādāja rezolūcijas projektu, atsakoties no prasības noteikt pilnīgu naftas embargo Ziemeļkorejai un iesaldēt tās līdera Kima aktīvus.
Sankcijas tomēr paredz aizliegumu importēt Ziemeļkorejas tekstilizstrādājumus, piegādāt tai dabasgāzi, nosaka griestus pārstrādāto naftas produktu piegādēm un ierobežo naftas piegādi pašreizējā apjomā.
Tikmēr esošo saspīlējumu savu kabatu papildināšanai nolēmuši izmantot Krievijas uzņēmēji. Jau kopš pavasara novērots pieaugums tankkuģu satiksmes intensitātē starp Vladivostoku un Ziemeļkorejas ostām. Galvenās preces - degviela, kuru Ziemeļkoreja pati nespēj iegūt un saražot pietiekamā daudzumā, kā arī rūda un luksus preces. ASV dienesti, kuri uzrauga sankciju ievērošanu, paziņojuši, ka šīs tirdzniecības realizēšanai Krievijas biznesmeņi izveidojuši milzīgu fiktīvu uzņēmumu tīklu, lai slēptu darījumus un atmazgātu naudu.
"Ķīna ierobežo naftas produktu piegādes, un Ziemeļkoreja nu vēršas pie Krievijas," The Washington Post citē kādu ASV amatpersonu, kura darbojas šādu kontrabandas operāciju izmeklēšanā: "Kolīdz viņiem "nogriež" piekļuvi primārajam piegādātājam, viņi meklē (naftu) kaut kur citur."
ASV jau iepriekš pārmeta Krievijai, ka tās uzņēmēji nodrošina Ziemeļkoreju ar nepieciešamo, lai Kima režīms spētu pārciest sankciju sekas.
"Krievija nu ir šī laukuma spēlētājs. Ķīniešiem Ziemeļkorejas izdarības var būt apnikušas, tāpēc viņi ir gatavi darīt vairāk, lai palielinātu spiedienu, bet nav skaidrs, vai Krievija ir gatava darīt to pašu," paudis bijušais ASV Valsts kases departamenta darbinieks un domnīcas Foundation for Defense of Democracies pārstāvis Entonijs Rudžiero.
Jāatgādina, ka oficiālā Maskava uzskata - papildu sankcijas situāciju neuzlabošot. "Mums nevajadzētu vadīties pēc emocijām un iedzīt Ziemeļkoreju stūrī," preses konferencē pēc tikšanās ar Dienvidkorejas prezidentu paudis Kremļa saimnieks Vladimirs Putins.
Julja
Tåds viegls weekend(a) smīniņš uzra
Ezis