Jau pagājušajā nedēļā daudzas autobūves un elektronikas firmas ziņoja, ka spiestas ierobežot produkcijas izlaidi, jo detaļu piegāde no Ķīnas ir apturēta. Daudzas lielās rūpnīcas Ķīnā tagad gaida, kad valdība atļaus atsākt apturēto darbu, lai gan prognozes liecina, ka tas šonedēļ vēl varētu nenotikt. BBC ziņo, ka elektronikas gigants Foxconn, kura rūpnīcās Ķīnā tiek ražoti Apple iPhone, gaidot atļauju atsākt pamatprodukcijas ražošanu, izmēģinājuma režīmā sācis ražot sejas aizsargmaskas savā galvenajā rūpnīcā Šeņdžeņā Dienvidķīnā un cer mēneša beigās ražot jau divus miljonus masku dienā.
Pieaugusi Ķīnas loma
Žurnāls Time atgādina, ka smagā akūtā respiratorā sindroma (SARS) uzliesmojums 2003. gadā Ķīnai "izmaksājis" 1–2% no iespējamā iekšzemes kopprodukta pieauguma, kas tolaik izpaudās kā 0,25–0,3% no visas pasaules kopējās ekonomikas izaugsmes. Jaunā koronavīrusa ātrā izplatīšanās liecina, ka šoreiz negatīvā ietekme uz ekonomiku gan Ķīnā, gan visā pasaulē būs daudz nozīmīgāka. Viens no iemesliem – ir pieaudzis Ķīnas nozīmīgums pasaules ekonomikas procesos. Tās daļa globālajā ekonomikā ir palielinājusies no 4,2% 2002. gadā līdz 16,3% patlaban (Pasaules Bankas un OECD dati).
CNBS citētie datu analītiķi IHS Markit atgādina, ka gandrīz divās desmitgadēs, kas šķir no SARS uzliesmojuma, Ķīnas ekonomika no sestās lielākās pasaulē kļuvusi par otro lielāko. Ķīna ir galvenā ekonomikas izaugsmes virzītāja pasaulē. Starptautiskais Valūtas fonds lēš, ka pērn Ķīnas daļa pasaules ekonomikas izaugsmē sasniegusi 39%.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 10. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Ezis
:)
Pipars