Radiosignāls bijis vien milisekundi ilgs. Šādas parādības - īsi radioviļņu "uzliesmojumi" - kosmosā nav neparastas, tomēr šī ir tikai otrā reize, kad pētniekiem izdevies vienu un to pašu signālu uztvert atkārtoti. Pagaidām nav noskaidrots, kas ir šī signāla, kam pētnieki piešķīruši nosaukumu FRB 180814.J0422+73, avots, bet tas uztverti sešas reizes no vienas un tās pašas vietas 1,5 miljardu gaismas gadu attālumā.
Līdzīgi atkārtoti signāli, kam dots nosaukums FRB 121102, tika fiksēti 2015. gadā ar Arecibo radioteleskopu.
Jaunie signāli 2018. gada vasarā atklāti ar Kanādas radioteleskopu CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment), kad teleskops vēl pat nedarbojās ar pilnu jaudu un faktiski vēl nebija pilnībā nodots ekspluatācijā.
Nu pētniekiem ir cerības, ka šādi atkārtoti radio signāli tiks atklāti arvien biežāk no dažādiem avotiem, kas palīdzēs veidot lielāku datu bāzi un attiecīgi arī ļaus galu galā noskaidrot, kas ir šādu signālu avots.
"Kad analīzei pieejami vairāki šādi ierakstīti signāli no dažādiem avotiem, mēs varēsim mēģināt šīs kosmosa mistērijas izprast - no kurienes signāli nāk un kas tos rada," raidorganizācijai CNN norādījusi CHIME komandas locekle astrofiziķe Ingrida Steirsa.
Fiksētie avoti ir 700 megahercu un 400 megahercu frekvencēs. CHIME pētnieku komanda izvirzījusi hipotēzi, ka šo viļņu avots ir kāds "spēcīgs astrofizisks fenomens", piemēram, supernovas paliekas vai vieta netālu no kādas galaktikas centrālā melnā cauruma.
Irlielāmērāticams
hmmm
trusis nejaukais