Uzņēmumu izpētē konstatēta tvaika izdalīšanās no katlumājas, kas tiek izmantota Jonbjonas kodolobjekta radioķīmiskās laboratorijas apkurināšanai. Laboratorija tiek izmantota Jonbjonas kodolreaktora saražotā plutonija apstrādāšanai, lai to pārvērstu kodolieročiem piemērotā izejvielā.
Šobrīd vēl nav skaidrs, vai pamanītā tvaika izdalīšanās liecina, ka papildu plutonija apstrāde jau notiek, vai arī tā drīzumā tiks sākta, atzinuši institūta analītiķi.
Tomēr viņi noradījuši uz ASV nacionālās izlūkošanas direktora Džeimsa Klepera neseno paziņojumu, ka Ziemeļkoreja varētu būt gatava tuvāko nedēļu laikā sākt ieročiem piemērota plutonija ieguvi no izlietotajiem kodolreaktora degvielas stieņiem.
Ziemeļkoreja Jonbjonas kodolreaktoru iekonservēja 2007.gadā saskaņā ar vienošanos par atbruņošanos apmaiņā pret starptautisko ekonomisko palīdzību, taču 2013.gadā Phenjana tā darbību atsāka.
Tomēr saskaņā ar kāda cita ASV institūta janvārī veikto satelīta uzņēmumu analīzi Jonbjonas kodolreaktors tobrīd vēl nedarbojās ar pilnu jaudu, kas ļautu tajā gada laikā saražot sešus kilogramus plutonija.
Šāds daudzums ir pietiekams, lai izgatavotu vienu atombumbu, norāda eksperti.
Līdz šim Ziemeļkoreja veikusi četrus kodolizmēģinājumus, no kuriem pēdējais notika 6.janvārī. Phenjana paziņoja, ka tā laikā tā detonējusi savu pirmo ūdeņraža bumbu, taču eksperti šos apgalvojumus apšauba, norādot, ka eksplozijas jauda bijusi pārāk niecīga.