Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +22 °C
Skaidrs
Svētdiena, 19. maijs
Sibilla, Teika, Lita

Zaudējot kontroli pār nikotīna spilventiņu tirgu, valsts zaudēs vairāk nekā 10 miljonus eiro

Nikotīna spilventiņu pelēkais tirgus Latvijā šobrīd ir aptuveni 27%, bet no 2025.gada nelegālā un pārrobežu tirdzniecība varētu sasniegt pat 100% tirgus, Latvijas budžetam turpmākos gadus zaudējot vairāk nekā 10 miljonus eiro nesamērīgo ierobežojumu dēļ, vēsta Bezdūmu nozares asociācija (BNA).

Beztabakas nikotīna spilventiņi ir tabakas aizstājējprodukti, kas ļauj smēķētājiem izvēlēties bezdūmu alternatīvu cigarešu vietā. Pēc profesora Arņa Saukas 2023.gadā veiktā pētījuma datiem, nikotīna spilventiņu nelegālais tirgus Latvijā jau šogad sasniedz ~27%.

Ierosinātie grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā paredz radikāli samazināt atļauto nikotīna koncentrāciju, aizliegt garšas un noteikt citus būtiskus ierobežojumus nikotīna spilventiņiem. Šobrīd Latvijas pircēji nikotīna spilventiņus iegādājas ar vidējo nikotīna koncentrāciju 11-13 mg, savukārt grozījumi paredz nikotīna koncentrāciju samazināt līdz 4 mg. Ņemot vērā, ka nikotīna spilventiņi ir bezdūmu alternatīva cigaretēm, tad nikotīna spilventiņiem ar 3-4 reizes zemāku nikotīna koncentrāciju nav pieprasījuma. Kā to parāda citu valstu pieredze, lietotāji šo produktu sāk iegādāties kaimiņvalstīs, kur nav šādu ierobežojumu, vai arī pilnībā pārceļas uz nekontrolēto nelegālo tirgu.

Jānorāda, ka šādu risinājumu Latvijā sākotnēji pamatoja, balstoties uz produkta regulējumu Somijā. Vērts uzsvērt, ka Somija šos drastiskos ierobežojumus jau ir atcēlusi.  Ierobežojumu dēļ valstī uzplauka nikotīna spilventiņu kontrabanda un nelegālā tirdzniecība. Tāpat papildus tika noslogota muita un policija, kas bija spiesta papildus resursus novirzīt cīņai ar nelegālo tirgu un kontrabandu. Lielākā ieguvēja no nikotīna spilventiņu ierobežojumiem bija Somijas kaimiņvalsts Zviedrija, kur nozīmīgi pieauga nodokļu ieņēmumi no kaimiņvalsts iedzīvotāju nikotīna spilventiņu pirkumiem.

Izvērtējot citu valstu pieredzi, ir skaidrs, ka minētie likuma grozījumi veicinās nelegālā tirgus attīstību Latvijā un nenosakāmas kvalitātes izstrādājumu pieejamību, tostarp nepilngadīgajiem, uz ko jau iepriekš vairākkārt norādījusi Bezdūmu nozares asociācija (BNA). Pieaugs pieprasījums un iespējas iegādāties nikotīna spilventiņus pelēkajā tirgū un dažādos sociālo mediju kanālos. Organizētās noziedzības grupas iegūs jaunu finansējuma avotu, savukārt muitai un valsts policijai būs nepieciešams atvēlēt nozīmīgus papildus resursus jaunā kontrabandas viļņa apkarošanai. Arī uz šo faktu BNA, kas pārstāv legālos tirgotājus, ir vairākkārt norādījusi, paužot bažas par tiesībsargājošo iestāžu kapacitāti un spēju sekmīgi cīnīties ar gaidāmā nelegālā tirgus pieaugumu.

Turklāt BNA norāda, ka  Latvijas valsts budžets zaudēs nozīmīgus nodokļu ieņēmumus, jo daļa Latvijas patērētāju nikotīna spilventiņus visticamāk turpinās iegādāsies kaimiņvalstīs, piemēram, Igaunijā, kur šādu ierobežojumu nav. BNA aicina Saeimas deputātus ņemt vērā arī šo likuma grozījumu nozīmīgo fiskālo ietekmi.

Bezdūmu nozares asociācija (BNA) ir nevalstiska organizācija ar mērķi veicināt konstruktīvu diskusiju par samazināta riska alternatīvām pieaugušajiem smēķētājiem, cigarešu kaitīguma mazināšanu un bezdūmu sabiedrības veidošanu. BNA vēršas pret kontrabandu, viltojumiem, izvairīšanos no nodokļu nomaksas un aktīvi sadarbojas ar patērētāju tiesību uzraudzības organizācijām. Organizācija veic regulārus pētījumus par nozares aktualitātēm sabiedrības veselības aspektā un pārstāv savu biedru intereses diskusijās ar valsts institūcijām.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas