Ministrijas speciālisti norāda, ka šo tendenci apliecina Sabiedrības veselības pamatnostādņu 2011.-2017.gadam īstenošanas vidusposma jeb 2011. līdz 2013.gada novērtējums.
Piemēram, no 2009.gada par diviem gadiem ir palielinājies iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto mūža gadu skaits, 2012.gadā sasniedzot un pat pārsniedzot 54,7 gadus vīriešiem un 57,8 gadus sievietēm, kas bija izvirzīts par mērķi Sabiedrības veselības pamatnostādnēs līdz 2017.gadam.
Tikmēr potenciāli zaudēto mūža gadu rādītājs kopš 2009.gada samazinājies par 14%, kas liecina par priekšlaicīgās mirstības samazinājumu, uzsver VM pārstāvji. Nedaudz ir samazinājusies priekšlaicīga mirstība no sirds un asinsvadu sistēmas slimībām, kā arī ļaundabīgajiem audzējiem. Samazinājusies arī zīdaiņu mirstība.
Novērtējums atklāj, ka veselības rādītāji atšķiras dažādās vecuma, dzimuma, dzīvesvietas un citās iedzīvotāju grupās. Joprojām vīriešiem ir vērojama daudz augstāka priekšlaicīga mirstība nekā sievietēm. Vīriešiem kopumā raksturīgāks neveselīgāks dzīvesveids un riskantāka uzvedība nekā sievietēm.
Novērtējumā arī uzsvērts, ka šobrīd būtiskākā veselības nozares problēma ir nepietiekamais finansējums veselības nozares pakalpojumu nodrošināšanai. Laikā no 2011.gada līdz 2013.gadam tas ir samazinājies līdz 3,2% no iekšzemes kopprodukta, kas ir otrs zemākais rādītājs pēdējo astoņu gadu laikā un viens no zemākajiem ES dalībvalstīs.
Tieši naudas trūkums tiek minēts kā galvenais iemesls, kādēļ iedzīvotāji nav vērsušies pēc palīdzības pie veselības aprūpes speciālistiem.
Lai turpinātu uzlabot iedzīvotāju veselības rādītājus, veselības politikas īstenošanā būtiska loma ir starpnozaru sadarbības veicināšanai, norāda VM speciālisti. Proti, ir nepieciešams turpināt ieviest principu "veselība visās politikās" gan veselības veicināšanas, gan veselības aprūpes jomā, paaugstinot visu sektoru izpratni un iesaisti sabiedrības veselības jautājumu kompleksā nodrošināšanā.
Tāpat jāņem vērā, ka izmaiņas iedzīvotāju paradumos un uzvedībā notiek lēni un ir nepieciešams turpināt regulārus un kompleksus veselības veicināšanas pasākumus, piemēram, padarot veselīgāko izvēli iedzīvotājiem par visvieglāk pieejamo, uzsver VM pārstāvji.