E-veselības ietvaros paredzētā elektroniskā recepte un darbnespējas lapa saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem ir jāsāk lietot ar šā gada 1. decembri. Šīs sistēmas veiksmīgas ieviešanas gadījumā kā ārstiem, tā pacientiem tiks ievērojami samazināts dokumentācijas un veicamo darbību slogs.
E-receptes izrakstīšanai E-veselības sistēmā ir vairākas priekšrocības. Saņemot e-recepti, nav jāuztraucas par ārsta rokraksta salasīšanu vai receptes nozaudēšanu un, lai aptiekā saņemtu medikamentus, nepieciešams tikai uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Informācija par visiem izrakstītajiem medikamentiem pakāpeniski uzkrāsies E-veselības sistēmā, un ikviens pacients to varēs apskatīt, autorizējoties E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv.
E-veselības projekta realizācijas gaitā jau veikts drošības audits, kas apstiprina, ka sistēmā uzkrātie dati ir droši, taču pacientam ir tiesības izvēlēties, vai viņš vēlas, lai dati būtu pieejami ārstam.
Veselības ministre Anda Čakša šonedēļ atzinusi. ka E-veselības sistēmas veidošana bijis dārgs, neefektīvs un slikti vadīts projekts, kādu biznesa vidē neviens neatļautos šādi veidot.
"Tas, man liekas, tiešām ir bijis ļoti garš, ļoti dārgs un ļoti neefektīvs process. Ar šo mēs nevaram lepoties," intervijā Latvijas Radio teica Čakša, piebilstot, ka tas demonstrē Latvijā mazo pieredzi šāda veida projektu īstenošanā. Tas ir "ļoti klamzīgs un slikti vadīts projekts", viņa piebilda.
1. decembrī e-veselības sistēmai jau jābūt izmantojamai. Elektroniskā darba nespējas lapu pieteikšanas sistēma jau esot principā gatava un funkcionē, savukārt e-recepšu sistēma ir sarežģītāks modulis, kura lietošana apmācība vēl būs ilgs process. Ministrija pašlaik slēdz līgumus ar ģimenes ārstiem par apmācībām šīs sistēmas izmantošanā.
Skaidrojot projekta neveiksmes, veselības ministre atzina, ka deviņu sistēmas tapšanas gadu laikā nomainījušās daudzas atbildīgas amaptersonas, taču būtiskākā kļūda bija fakts, ka nebija iesaistīti gala lietotāji.
Veselības ministrija jau informēja, ka ceturtdien norisinājās tikšanās ar Latvijas Ārstu biedrības un Nacionālā veselības dienesta pārstāvjiem. Tikšanās laikā tika panākta vienošanās, ka e-receptes gadījumā no šī gada 1. decembra būtu pieļaujams pilotprojekts, kura ietvaros e-receptes funkcionalitātes lietošana būtu brīvprātīga attiecībā uz valsts kompensējamajiem medikamentiem. Par turpmākajiem soļiem projekta ieviešanā tuvāko dienu laikā tiks spriests ar asociācijām un partneriem, kā arī tiks iesniegts ziņojums valdībā.