Lai aizstāvētu Mazsalacas novada pašvaldības tiesības, piesaistīta SIA Eiropas tiesību birojs, kas sagatavojusi un iesniegusi pieteikumu Satversmes tiesā. Šim pakalpojumam šā gada pašvaldības budžetā atvēlēti 3500 eiro, bet nākamajā gadā – vēl aptuveni 1500 eiro (summa būs atkarīga no tiesas formāta), skaidroja Mazsalacas novada domes priekšsēdētājs Harijs Rokpelnis (ievēlēts no saraksta Mazsalacas novadam, pārstāvot tajā ZZS).
Ar kaimiņiem kopā negrib
Par iespējamo apvienošanos ar kaimiņiem ticis domāts, taču Mazsalaca nav saskatījusi to kā labu alternatīvu. Turklāt kaimiņu pašvaldībām svarīgāk bijis izcīnīt tiesības pievienoties Valmierai, nevis Valkai, kā sākotnēji tika plānots. Tāpēc Rūjiena un Naukšēni šobrīd, kad to prasība izpildīta, citus modeļus nav ieinteresēti izskatīt un ir samierinājušies ar patstāvības zaudēšanu. Savukārt Mazsalaca joprojām ir cīņas spara pilna. Pašvaldība aicinājusi pie sevis arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (AP), vērsusies ministrijā ar jautājumiem par šo procesu, bet atbildi, kā konkrēti uzlabosies Mazsalacas novada iedzīvotāju dzīves kvalitāte, nav saņēmusi. Vienīgais teikums bijis – par to lems jaunā novada dome.
Tas, kā tiek īstenota administratīvi teritoriālā reforma (ATR), rāda politiķu attieksmi pret pašvaldībām. Tā stipri izskatās pēc ārējā ienaidnieka meklēšanas, jo viss, ko dara pašvaldības, tiek atzīts par sliktu un neefektīvu, saka Rokpelnis un piebilst, ka Saeimas rīcība, pārdalot Latvijas administratīvo teritoriju karti, ir pilnīgi nepieņemama. Diemžēl viss noticis, nekonsultējoties ar vietvarām un neieklausoties to iedzīvotāju viedokļos, kā tam jābūt demokrātiskā sabiedrībā. "Arī tas, kā no vienām rokām tika atdotas veselas teritoriālās vienības, piemēram, Skultes pagasts, kuru nogrieza Limbažiem, lai atdotu Saulkrastiem, parādīja visu notiekošo īstajā gaismā, proti, tas ir tālu no Eiropas vērtībām," norāda mērs. Mazsalacas novada domes pieteikumā Satversmes tiesai arī uzsvērts, ka ATR notikusi tāpēc, ka kādam šķitis, ka tā būs labāk, nevis tāpēc, ka tas balstīts aprēķinos un izsvērtā pamatojumā. Nav bijušas ne diskusijas, ne vienošanās.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 1. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!