Kā situācijas risinājumu Parādnieks saskata valsts dotāciju 10 000-12 000 eiro apmērā mājokļa iegādei vai paplašināšanai. Nepieciešamās summas aprēķins ir veikts, balstoties uz to, cik liela platība ir nepieciešama daudzbērnu ģimenei. "Dotācijas apmērs ir aprēķināts ar domu, ka tas segs vismaz 10% no iemaksas jauna mājokļa iegādei," uzsver DLC vadītājs.
Jāmācās no citiem
Līdzīgi risinājumi jau vairākus gadus veiksmīgi darbojas citās valstīs. Kā piemēru Parādnieks min Ungāriju. "Ungārijā valsts atbalsta apmērs ir atkarīgs no bērnu skaita, tāpat ne tikai daudzbērnu ģimenes, bet arī jaunās ģimenes, kuras apņemas 10 gadu laikā laist pasaulē trīs bērnus, var pretendēt uz šāda veida atbalstu no valsts. Latvijas gadījumā šādu praksi drīzāk varētu īstenot attiecībā uz ģimenēm, kurās tiek plānots trešais bērns," skaidro Parādnieks. Pašreiz likuma noteiktajā kārtībā ģimene ar trim vai vairāk bērniem var pieteikties mājokļa atbalsta programmai ar paredzēto galvojumu 20% apmērā pirmā mājokļa iegādei. "Ar valsts piedāvāto mājokļa atbalsta programmu vien nepietiek, lai ģimene varētu kvalificēties kredīta saņemšanai, jo nereti banku prasības pret ienākumu līmeni ir visai augstas. Dotāciju varētu izmantot, lai segtu daļu ikmēneša izmaksu par mājokļa kredītu," stāsta Parādnieks un piebilst, ka pēc būtības tas būtu "sertifikāts", kuru realizējot varētu iegādātiesmājokli vai būvmateriālus remontdarbiem. Lai varētu ieviest dotāciju, DLC vadītājs skaidro, vispirms ir jāpierāda Finanšu ministrijai (FM), ka tie nebūs lieki iztērēti finanšu līdzekļi no budžeta. "Ieviešot šādu risinājumu mājokļa pieejamībai daudzbērnu ģimenēm, iztērētie līdzekļi atgriezīsies valsts budžetā caur būvniecības jomu," atzīst Parādnieks.
Visu interviju lasiet avīzes Diena piektdienas, 12. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
ļuļa
Atceliet nenormālos nodokļus
Paldies Imantam