Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

IZM ir gatava strādāt pie jaunas Augstākās izglītības padomes koncepcijas

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir gatava strādāt pie jauna Augstākās izglītības padomes (AIP) modeļa izveides, izriet no IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora Dmitrija Stepanova šodien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijā sacītā.

Viņš norādīja, ka ministrija neiebilst jauna AIP modeļa izveidei un strādāšanai pie jaunas padomes koncepcijas, vienlaikus atgādinot, ka IZM ir iesniegusi Saeimā Augstskolu likuma grozījumus, kas paredz esošās AIP likvidāciju un tās funkciju pārdali citām institūcijām.

Pēc viņa paustā, atsevišķas funkcijas un ekspertu padomes izveide kā iespēja neesot izslēgta, un IZM ir gatava pie tā strādāt.

Apakškomisijas sēdē iepriekšējais padomes vadītājs Jānis Vētra iepazīstināja ar starptautisko praksi šādu institūciju uzturēšanā, to funkcijām un uzdevumiem, un salīdzināja to ar Latvijā esošo AIP. Vaicāts, vai Latvijā ir jāsaglabā AIP, viņš atbildēja apstiprinoši, skaidrojot, ka arī starptautiskā un pašu pieredze liecina, ka ir neiespējami sekmīgi virzīt augstākās izglītības un pētniecības nozari bez šādas institūcijas.

Viņaprāt, būtu jāatstāj AIP kā institūcija, tomēr daļa tās funkciju būtu jāpārdala. Piemēram, padomei būtu jāatbrīvojas no atzinumu sniegšanas par akadēmiskām studiju programmām, kā arī profesoru padomes pārraudzība būtu diskutējams jautājums.

Vienlaikus pie padomes funkcijām, vismaz šobrīd, noteikti būtu jāsaglabā budžeta vietu sadales projekta izstrāde, iespēja izstrādāt rosinājumus normatīvajiem aktiem un citas funkcijas, uzskata Vētra. Viņaprāt, padomē būtu jāstiprina pētnieciskā kapacitāte, kas pašlaik tai nepiemīt.

Kā ziņots, šodien apakškomisija turpināja spriest par AIP modeli saistībā ar IZM virzītajiem Augstskolu likuma grozījumiem, kuru sākotnējā redakcija tika vērtēta pretrunīgi. Šis jautājums iepriekš skatīts 12.janvāra komisijas sēdē, un tajā izskatīti politiskā spēka Attīstībai/Par! sagatavotie priekšlikumi jaunam AIP modelim, proti, jaunas padomes izveidei, kas būtu nacionāla līmeņa ekspertu institūcija jeb "neatkarīgas smadzenes" valsts augstākās izglītības stratēģiskajiem lēmumiem.

Partiju apvienības ieskatā, tajā varētu būt eksperti, nevis dažādu institūciju pārstāvji, un tās pārstāvji būtu no izpildvaras un politikas neatkarīgi. Padomes locekļi strādātu visas sabiedrības, nevis atsevišķu ieinteresēto pušu labā, vienlaikus nodrošinot iespēju piesaistīt speciālistus ar starptautisku pieredzi.

Jau vēstīts, ka IZM sākotnēji rosināja AIP izslēgt no Augstskolu likuma. AIP līdzšinējais priekšsēdētājs Vētra vasarā šo rosinājumu vērtēja kā varas koncentrēšanu ministrijā.

 

Top komentāri

melnais humors
m
Gan jau IZM kārtējo reizi sa*irsīs visu, ko vien var sa*irst.
ARIS
A
AIP ir izveidota kā alternatīvā struktūra IZM un patreiz ir varenāka par IZM. Valsts nespēj noteikt Augstskolu politiku šādā situācijā. AI reformas ir esenciāli nepieciešamas !!! Patreiz valsts nauda zinātnei iet vējā - atdeves tautsaimniecībai tik pat kā nav - ir tikai bezjēdzīgas " daudzskaitlīgu kolektīvu" publikācijas ar papīra vērtību un tās ir kluvušas par vienīgo zinātnes kvalitātes kritēriju. Pielietojamu Izgudrojumu, innovatīvu ideju ir ļoti, ļoti maz - papīra daudz ! Nauda aiziet daudzmiljonu iepirkumos bez praktiskas atdeves.
Tālis Abriņš
T
Lielā mērā gan AIP līdzšinējā darbībā, ganarī citas līdzīgas oranizācijas vismaz līdz šim ir kā Trojas zirgi pārsvarā šauras biedru grupas interešu bīdīšanai. Arī kādas nozares attīstības kontekstā, jo vajadzīgie cilvēki vienmēr atradīsies, ko nosaka viņu izvirzīšanas procedūras.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas