Cerībā, ka daudziem mainīsies attieksme un notikumu uztvere, Sabīne Dienai piekrita pastāstīt par pārdzīvoto un sekām, kas joprojām neļauj atgriezties ierastajā ikdienas ritmā.
Var pielipt nezinot
Ne mazums dzirdēti apgalvojumi, ka ar Covid-19 inficējas cilvēki ar vāju imunitāti, taču Sabīne Dienai stāsta, ka pirms tam ne reizi nav nopietni slimojusi. Darba gaitas pārtraukusi tikai tad, kad piedzimuši abi dēli. Emīlam ir trīs gadi, Jurģim – divi.
"Jā, ir ļoti grūti nesatikties, nesvinēt kopā telpās. Ir ļoti viegli izvēlēties būt neapmierinātam un nelaimīgam ar esošajiem noteikumiem. Grūtāk ir izlemt, ka būsim laimīgi un radīsim sev prieku svētkos jebkuros apstākļos," atzīst Sabīne. Viņa savu apaļo jubileju izvēlējās nosvinēt ļoti tuvā – 10 cilvēku – ģimenes lokā un ārā svaigā gaisā. Toreiz vēl nebija ne obligāto masku, ne strikto ierobežojumu. "Brīnišķīgi svētki rudens saulē," sieviete piebilst. Taču trīs dienas vēlāk vīramātei sākās slimības simptomi, kas līdzinājās saslimšanai ar gripu: temperatūra, galvassāpes, lauza kaulus, bija drudzis. Sešas dienas vēlāk uzzinājuši, ka radiniecei darbā bijis kontakts ar Covid-19 pozitīvu kolēģi. Pārņēmušas paniskas bailes, kā slimību pārcietīs gados vecākie, arī vīratēvs, kuram ir vairākas hroniskas slimības. Taču abi sešdesmitgadnieki Covid-19 pārslimojuši samērā viegli, jo raksturīgo nogurumu nav pavadījis klepus.
Sabīnes vīrs Artis kopā ar brāli un vecākiem izveidojis nelielu maizes ceptuvi, un, vēl nezinot, ka viņi bijuši slimnieka kontaktpersonas, pēc svinībām turpinājuši darbu. Artis ar mammu bieži kopā braucis automašīnā. Pēc pāris dienām saslimusi Sabīne un viņas vīrs, bet vīrabrāļa ģimene nav inficējusies.
"Uzzinājuši, ka vīramātes kolēģei apstiprināta saslimšana ar Covid-19, pārtraucām strādāt, bērnus vairs nevedām uz bērnudārzu. Abiem ar vīru pazuda oža un garša, sāpēja acis, lauza kaulus un sāpēja muskuļi. Man tā sāpēja galva, ka pat vēmu. Vīram uzreiz bija augsta temperatūra – ap 38, bet man tikai neliela – 37,3–37,4, taču piektajā dienā uzkāpa līdz 38. Uztaisījām analīzes, un rezultāts bija Covid-19 negatīvs. Visi bija priecīgi, ka tad jau būs parastā saaukstēšanās, bet man sākās klepus un kļuva grūti elpot. Augstā temperatūra turējās vairāk nekā nedēļu, ģimenes ārste ieteica sākt lietot antibiotikas," notikumus atminas Sabīne. Negatīvais tests zināmā mērā samulsinājis arī ģimenes ārsti, jo simptomi liecināja par koronavīrusa izraisītu slimību. Karantīnas desmitajā dienā, kad analīzes veiktas atkārtoti, tās uzrādīja Covid-19 gan Sabīnei un Artim, gan abiem dēlēniem.
Sekas jūtamas ilgi
Emīlam un Jurģim vienu vakaru parādījusies temperatūra, puikas kļuvuši čīkstīgi un noguruši, lai gan ikdienā abi esot aktīvi kā ūdenszāles. «Vecākais dēls sūdzējās, ka viņam ir auksti, bet mazākais klepoja gandrīz līdz vemšanai. Klepus neatlaidās vairāk nekā mēnesi. Pašai no piektās līdz piecpadsmitajai dienai kļuva arvien sliktāk. Nespēju neko ieēst, strauji zaudēju piecus kilogramus. Vienu nakti gāju pēc ūdens, sagriezās galva, un noģību,» pārdzīvoto atklāj Sabīne.
Tikai pēc mēneša, novembrī, bijusi iespēja ambulatoriski veikt plaušu rentgenu, jo pirms tam Jēkabpilī Covid-19 slimnieki nav pieņemti, ārstēti vien pa tālruni vai stacionārā. Grūti bijis pieejams arī kardiologs. Tieši pēc mēneša – 6. novembrī – atkārtotās analīzes liecināja, ka testam ir negatīvs rezultāts.
Tomēr vairākus mēnešus pēc Covid-19 izslimošanas Sabīni pārņēmis nogurums un novērota neliela temperatūra. «Mans darbs ir saistīts ar finanšu kontroli ražošanas uzņēmumā, varu to veikt mājās pie datora, bet joprojām ir grūti koncentrēties. Slimojot un ilgi pēc tam ir ļoti paātrināta pulsa darbība. Ja ir kaut mazākā slodze, tie ir 150–160 sitieni minūtē, pa kāpnēm uzkāpjot vienu stāvu, rodas aizdusa. Vēl aizvien nejūtos iepriekšējā fiziskajā formā,» atzīst Sabīne.
Novēros divus gadus
Ārsti turpina sievietes veselības stāvokļa izpēti, jo pašiem nav bijusi šāda pieredze. Arī abi dēli ir iesaistīti pētījumā par bērnu slimošanu ar Covid-19, un drīz būs nākamā vizīte Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Novērošana turpināsies vēl divus gadus. "Mazākajam dēlam pasliktinājās aknu rādītāji, bet pēdējās analīzes liecina, ka stāvoklis ir uzlabojies. Abiem organismā ir radušās antivielas. Tas mani kā mammu nomierina, jo viņu veselībai visu laiku arī sekos," stāsta Sabīne. "Pati vairs nesaprotu, vai izmaiņas organismā jāuztver saistībā ar inficēšanos ar Covid-19, jo, piemēram, pēdējā laikā strauji izkrīt mati. Tā nebija pat pēc abām grūtniecībām, kas sekoja viena aiz otras. Esmu pieteikusies vizītē pie ārsta, lai noskaidrotu, vai nepietrūkst kādu vitamīnu vai minerālvielu."
Jaunā sieviete pauž neizpratni par lasītajiem komentāriem sociālajos tīklos, cilvēkiem izsakot viedokli par lietām, par kurām paši īsti nezina, un noliedzot situācijas nopietnību. "Mani morāli ļoti iespaidoja ziņa par jaunas sievietes, kura bija saslimusi ar Covid-19, nāvi. Tad apzinājos, ka no šā vīrusa mirst arī gados jauni cilvēki. Vīram, kuram ir 33 gadi un pirms tam slimojis reti, pēc triju nedēļu slimošanas nebija spēka darīt fizisku darbu. Tikai tagad atguvies, taču darbu maizes ceptuvē neturpina, jo Covid-19 iespaidojis arī mājražotāju ikdienu," atklāj Sabīne un uzsver, ka uzticas ārstiem un izmantos iespēju vakcinēties, kad būs tāda iespēja.