"Tuvāko desmit gadu laikā situācija nevar mainīties. Tas notiks tikai tad, kad katrs pats mainīsies. Kad būsim atbildīgi pret saviem bērniem, vecākiem, saviem radiniekiem. Ja turpināsim meklēt atbildīgos pašvaldībā vai valstī, mēs jau paredzam institūciju pretī," klāstīja mēra vietniece.
Viņa apgalvoja, ka pašvaldība ir ļoti ieinteresēta deinstitualizācijas procesa ieviešanā, lai bērni dzīvoti vidē, kas pēc iespējas vairāk ir pietuvināta ģimeniskajai. Tiekot arī izzinātas bērnunama darbinieku vajadzības izglītoties un apgūt jaunas iemaņas, lai iesaistītos procesā.
Vectirāne nepiekrīt viedoklim, ka pašvaldībā ir nepietiekams atbalsts audžuģimenēm un pašvaldības iestādes nepietiekami aktīvi meklē audžuvecākus bez vecāku aprūpes palikušajiem bērniem.
"Pārmest var visu un par visu. Piekritīšu, ka jebkuru situāciju var uzlabot, bet es nevaru tam piekrist. Mūsu bāriņtiesa strādā ar šīm ģimenēm, kas varētu uzņemt bērnus, viņi strādā arī pēc valodas principa, lai būtu kultūras saderība," stāstīja domes pārstāve.
Vectirāne arī pauda, ka arī pašās ģimenēs vairāk laika jāiegulda, runājot ar bērniem par ģimeniskām vērtībām.
"Pašlaik ir izpalicis viens daudz būtiskāks jautājums par to, kā mēs audzinām jauno paaudzi, gatavojam viņus ģimenes dibināšanai un savu bērnu audzināšanai. Bērni nav pie mums nonākuši no ārpasaules, viņi dzīvo mūsu ģimenēs, mūsu vidē visu laiku. Tāpēc jāiegulda bērnu un jauniešu izglītošanā - ko sevī ietver ģimene, bērnu audzināšana, lai viņi pret savu bērnu būtu krietni atbildīgāki, nekā tas dažkārt ir pašlaik. Atbildīgs par savu bērnu ir vispirms cilvēks un ģimene. Tiklīdz mēs pasakām, ka atbildīga ir pašvaldība vai valsts, jau paredzam institūciju. Māte, tēvs, kuri laulībā audzina bērnu, mums vairs nav vērtība," pauda Vectirāne.
Jau ziņots, ka bērnu tiesības sargājošajās iestādēs nonākuši septiņi iesniegumi par dažādiem pārkāpumiem Jelgavas bērnunamā, un saistībā ar notikušo ir sākta izmeklēšana, kuras laikā no amata pienākumu pildīšanas atstādinātas trīs audzinātājas.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) sākotnēji sāka lietvedības administratīvā pārkāpuma lietā pret trīs bērnunama darbiniecēm - divām par fizisku vai emocionālu vardarbību pret bērnu, bet vienai par emocionālu vardarbību pret bērnu. Tomēr pret vienu no atstādinātajām darbiniecēm administratīvā pārkāpuma lietvedība izbeigta.
Kā informēja VBTAI, izvērtējot divas martā un divas aprīlī veiktās bērnu tiesību ievērošanas pārbaudes rezultātus, inspekcija konstatējusi, ka centrā tiek pārkāptas bērna tiesības uz privāto dzīvi un labvēlīgu sociālo vidi.
Piemēram, VBTAI pārbaudē atklājies, ka centrā tiek izmantotas nepedagoģiskas bērnu disciplinēšanas metodes, ko akceptējuši iestādes darbinieki, piemēram, bērnu likšana kaktā vai pirmsskolas vecuma bērnu likšana gulēt, ja bērns nav klausījis.
Inspekcija arī konstatējusi, ka centram ir arī sadarbības trūkums ar izglītības, tajā skaitā pirmsskolas izglītības iestādēm, proti, nepieciešams izrādīt lielāku iniciatīvu un ieinteresētību par bērna ikdienas gaitām izglītības iestādē, piedalīties vecāku sapulcēs un citos izglītības iestādes pasākumos.
Tāpat VBTAI norāda, ka pārbaudē atklājies, ka apmēram desmit centra bērni dzīvo internātos, arī tie bērni, kuru internātskolas atrodas Jelgavas pilsētā.
Tikmēr Jelgavas bērnu sociālās aprūpes centra darbinieces ir pārliecinātas, ka medijos izskanējusī informācija par notiekošo bērnunamā ir sagrozīta un nepareizi interpretēta, aģentūra LETA noskaidroja sarunās ar aprūpētājām.
Savukārt iestādes vadītāja Maija Neilande ir pārliecināta, ka bērnunamā notiekošais pašlaik tiek atainots tikai negatīvās krāsās, lai gan tā neesot taisnība. "Mēs neesam perfekti, bet ir arī daudz labu lietu," pārliecināta bērnunama vadītāja.
Pravietisnejaukais > Vectirāne
MM