Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 28. novembris
Rita, Olita, Vita

Strautiņam saņemot makroekonomikas datus gribas izsaukties - mirkli, tu esi nejauks, izgaisti!

Turpinot saņemt ienākošos makro datus par augustu, gribas izsaukties — mirkli, tu esi nejauks, izgaisti! Vispirms mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums nokritās līdz zemākajam līmenim divu gadu laikā, nupat apstrādes rūpniecība atkal ieslīdējusi mīnusos. Jau kopš pagājušā gada sākuma apstrādes rūpniecības izlaide mainījusies ļoti šaurā diapazonā. Šādas rūpēs šobrīd ir svešas ASV ekonomikas pētniekiem, kuri šobrīd valdības darba sašaurināšanas dēļ nav saņēmuši datus par nodarbinātību. 

Par laimi, mākonim ir sudraba maliņa. Ņemot vērā to, ka izlaide joprojām gada griezumā krīt dēļ nozarēm ar zemu pievienotās vērtības īpatsvaru apgrozījumā (metālu ražošana un biodegviela), rūpniecībā pievienotā vērtība par pāris līdz dažiem procentiem aug, tā šobrīd viegli ironiski vērtējama šādu spriedumu precizitāte. To atspoguļo arī nozarē augošās algas un nodarbinātība. Tātad naudas apjoms, ko šajā nozarē nopelna Latvijas iedzīvotāji, kļūst lielāks. Gadu mijā sāks zust metālu un biodegvielas augstās bāzes efekts, tad arī izlaides statistika "pēkšņi" kļūs priecīgāka. 

Apstrādes rūpniecības apskatā vienmēr ir vērtīgi koncentrēties uz trim lielajiem vaļiem — koksne, pārtika, metāli+mašīnas, kas kopā veido ap 70% no kopapjoma. Pārtikas ražotājiem šis ir labākais pēckrīzes gads un arī augusts nav izņēmums, ar pārliecinoši lielāko apjomu pēckrīzes periodā. Īpaši sekmīgs mēnesis kāpuma tempu ziņā bijis zivju pārstrādē, bet apjomu izteiksmē visvairāk izaugsmē devusi piena pārstrāde. Par spīti pesimistiskajām noskaņām dzērienu ražošanā, arī tur reģistrēts lielākais pēckrīzes apjoms. 

"Dzelžu" nozaru kopumam, pat neņemot vērā vienu visiem labi zināmu uzņēmumu-izņēmumu, 2013.gads sākās diezgan raibi. Mašīnbūvei un jo īpaši "elektriķiem" šis bijis labs vai pat izcils gads, bet nozīmīgākajai grupas nozarei, kas ir metālapstrāde, tas sākās eirozonas recesijas ēnā. Pēdējos mēnešos dzelzsgriezējiem jau klājas visnotaļ pieņemami, ir zināms, ka uzņēmumu lielākā daļa šobrīd strādā uz fizisko iespēju robežas. Metālapstrādei šobrīd palīdz celtniecības bums Ziemeļvalstīs, kas gan ir arī neliels riska faktors. Citu transportlīdzekļu (vilcieni, kuģi) mūžam nemierīgā, bet šogad jo īpaši svārstīgā ražošana no janvāra līdz augustam sasummējusies tā, ka tā ir šogad straujāk augošā rūpniecības nozare. Pat pēc trīskārša krituma augustā pret jūliju apjoms tomēr noturējies virs 2010.gada vidējā līmeņa. Kokapstrādē šis gads ir diezgan "remdens", bet nedaudz labāks par gaidīto. 

Skatoties uz pārējām nozarēm, aina drīzāk labvēlīga. Lai ko neteiktu statistikas dati, farmācija šogad attīstās sekmīgi, katrā ziņā nozares pārstāvjus būtu ļoti grūti pārliecināt, ka tā šobrīd ir zem 2005.gada līmeņa, viņu ieteikums šādā situācijā drīzāk būtu sākt lietot kādu no viņu ražojumiem. Vieglā rūpniecība pēc labā gada sākuma bremzējas dēļ darbaspēka pieejamības (latviski tulkojot — cilvēku vēlmes strādāt par algām, kuras šūšanas uzņēmumi šobrīd var piedāvāt). Nemetāliskos minerālus bremzē būvmateriāli, uz priekšu velk stikla šķiedra, kopumā dodot nelielu kāpumu (+4,5%). Ja ir kāda nozare, kas šogad likusi vilties, tā ir poligrāfija, ne jau tāpēc ka būtu slikti, kopumā 8 mēnešos ir pieaugums par 3%, bet varēja gaidīt vairāk. Izcili šogad klājas elektronikai (kopumā 17,5%, augustā 33,8% pieaugums gada griezumā), aiz kā acīmredzot stāv jaunākā mūsu ekonomikas brīnumbērna Mikrotīkls virzītais pieprasījums, vismaz daļēji. Ķīmiskajai rūpniecībai bez biodegvielu ražošanas, šķiet, klājas labi, bet kopainu pagaidām iegūt grūti. Mēbeļu ražošana šogad ir atjēgusies no gadiem ilgušās letarģiskās snaudas un pamazām (12,5% pieaugums) sāk virzīties uz vietu, kuru šī nozare mūsu ekonomikā būtu pelnījusi, bet ir gan vēl stipri tālu no tās. 

Ārējā vide rūpniecības attīstībai šobrīd ir samērā labvēlīga. Pats svarīgākais — iepirkuma vadītāju dati signalizē, ka septembrī eirozonas rūpniecībā trešo mēnesi turpinājusies augšupeja. Arī pasaules kopējais indekss septembrī ir nedaudz uzlabojies, attālinoties no "neitrālās" 50 punktu robežas virzienā uz augšu. Apvienojumā ar strukturālajām pārvērtībām Latvijas rūpniecībā un pasākumiem elektrības cenas ierobežošanai tas ļauj nākotnē raudzīties daudzmaz paļāvīgi. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Latvija sāk pazust no vienādojuma

Esat pamanījuši, kā Latvijas informatīvajā telpā līdz nesenam laikam konsekventi uzturētais vēstījums, kas kara iznākumu Ukrainā tieši sasaistīja ar mūsu valsts drošību, to pamatoti paceļot...

Birokrātija prasa aizvien vairāk resursu, tā jāmazina

Par nākamā gada budžetu, nodokļu izmaiņu ietekmi uz ekonomiku un uzņēmēju vēlmi pēc stabilitātes un prognozējamības Guntars Gūte sarunājas ar Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektoru ...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē