"Vissvarīgākais nosacījums efektīvai piena ražošanai ir liela ferma. Pēc lielo fermu darbības pieredzes Jaunzēlandē un Amerikas Savienotajās Valstīs mēs redzam, ka lielfermas var pārvaldīt daudz efektīvāk nekā mazās fermas. Lūk, ASV piemērs. Ja vienā fermā ir vairāk nekā 1000 govju, tad vidējās ražošanas izmaksas (viena litra piena ražošanas kopējās izmaksas), rēķinot uz vienu govi, ir par 21% zemākas nekā fermā ar 100 līdz 500 govīm. Vēl mazākās fermās šīs izmaksas ir daudz augstākas," sacīja uzņēmējs.
"Igaunijas, arī Latvijas priekšrocība ir lētā zeme. Tas nozīmē – ja vēlies būvēt jaunu vai paplašināt jau esošo fermu, tad var nopirkt zemi dzīvniekiem vajadzīgās barības audzēšanai. Daudzās citās pasaules valstīs piena ražotājiem lopbarības pirkums no citiem lauksaimniekiem rada problēmas. Kad ceļas lopbarības cena, kāpj arī piena ražotāju ražošanas izmaksas," domā J.Heleniuss, piebilsot, ka - ja pašam ir sava zeme, tad var audzēt lopbarību un izvairīties no šā lielā riska.
Uz jautājumu, vai uzņēmējam ir plāni arī Latvijā un Lietuvā, J.Heleniuss sacīja, ka pētīs ražošanas iespējas. "Šajās valstīs grūtības darboties rada zemes reformas laikā izveidotie nelielie zemes gabali. Igaunijā saglabājās kopsaimniecību izveidotās platības, bet Latvijā un Lietuvā tās sadalīja. Ir grūti zemi atpirkt no daudziem īpašniekiem. Šā iemesla dēļ Latvijā ir grūtāk izveidot liela mēroga piena ražošanas biznesu," uzsvēra J.Heleniuss.
Viņš norādīja, ka Baltijas valstīs visveiksmīgākie piena pārstrādes uzņēmumi darbojas Lietuvā. "Tie ir trīs lielie siera ražotāji. Igaunijā ražoto pienu pārdod arī Lietuvā, kur nepietiek augstas kvalitātes piena. Svaigpiena eksports 600 – 700 kilometru lielā attālumā ir dārgs, tomēr Lietuvas uzņēmumi ir spiesti to darīt. Igaunijā ir Baltijas valstīs visefektīvākā piena ražošana, tomēr piena pārstrāde nenotiek modernizētos uzņēmumos," sacīja uzņēmējs.
J.Heleniuss atzīmēja, ka Trigon Agri
apsaimnieko vairāk nekā 170 000 hektāru zemes Dienvidukrainā un
Dienvidkrievijā, kur audzē labību. "Pleskavas apgabalā un Igaunijā mēs nodarbojamies ar
piena ražošanu. Igaunijā mums divās fermās ir 650 slaucamās govis, vienā
1700 govju (šo fermu nesen nopirkām, patlaban to modernizējam)," atzina uzņēmējs. Viņš sacīja, ka Igaunijā uzņēmums izvirzījis mērķi sasniegt 11 000 kilogramu lielu izslaukumu no govs, Krievijā - 10 000 kilogramu.