EP otrdien apstiprināja jaunas tiesību normas, kas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu valdībām nākotnē ļaus vieglāk aizliegt ĢMO.
Lielās kompānijas varēs mēģināt tiesāties par šādu dalībvalsts lēmumu, bet šāds solis nekur nenovedīs, norādīja Kalniete. ES dalībvalstis un institūcijas vairāku gadu garumā centās atrisināt šo jautājumu un ilgstošu sarunu rezultātā ES ir nonākusi pie iespējami labākā risinājuma ĢMO jautājumā, skaidroja politiķe.
Viņa norādīja, ka patērētājiem bija ļoti liela loma lēmuma pieņemšanā, jo ES balstās demokrātiskos principos un nevar nerēķināties ar iedzīvotāju viedokli. Politiķe piebilda, ka ĢMO audzēšanas atbalstīšanas interesēs strādā lobijs ar plašām ekonomiskām interesēm. Tagad būs jāseko, kādi lēmumi tiks pieņemti dalībvalstīs, jo būs arī tādas, kuras atļaus audzēt ĢMO.
Kā ziņots, ĢMO tradicionāli saskārušies ar spēcīgu sabiedrības pretestību Eiropā, bet ES valstīm ar esošajiem noteikumiem bijis grūti panākt to aizliegumu, jo tas prasītu zinātniskus pierādījumus par ĢMO radītajiem riskiem veselībai vai videi.
Jaunie noteikumi ļaus dalībvalstīm aizliegt ES apstiprinātus ģenētiski modificētus graudaugus dažādu iemeslu dēļ, tostarp politisku apsvērumu dēļ.
Dalībvalstīm būs tiesības aizliegt konkrētu grupu ĢMO kultūraugus arī pilsētplānošanas, lauksaimniecības politikas, sociālo un ekonomisko apsvērumu dēļ, kā arī tāpēc, lai novērstu nejaušu ĢMO piesārņojumu citos produktos. Tāpat šis tiesību akts nodrošina procedūru, ar kuru dalībvalstīm pirms tirdzniecības aizlieguma ieviešanas ir jāsaskaņo šis lēmums ar ĢMO sēklu izplatītāju. Tomēr, pat izplatītājam nepiekrītot, dalībvalsts varēs vienpusēji piemērot aizliegumu.