"Tā ir robeža, pie kuras cilvēki, kuri vēlas atgriezties, pieņems lēmumu par atgriešanos dzimtenē," paredz EP deputāte, piebilstot, ka tad arī valdības iecerētie pasākumi par reemigrāciju attaisnosies.
Tas, ka tik daudz cilvēku devušies strādāt uz ārzemēm, kā uzskata Kalniete, nav tikai pēdējo gadu krīzes rezultāts. Vienlaikus viņa atzīst, ka statistikas dati, ar kuriem viņa iepazinusies, liecina, ka pēdējos gados strādāt uz ārzemēm dodas aptuveni divreiz vairāk Latvijas iedzīvotāju nekā tā dēvētajos treknajos gados, kad "it kā nebija iemesla doties strādāt uz ārzemēm".
Kā atzina Klaniete, paldies ir jāsaka gan tiem, kuri ir aizbraukuši, gan tiem, kuri palikuši Latvijā. "Aizbraucējiem par to, ka viņi turpina sūtīt naudu uz Latviju un ar lielu uzņēmību cīnās par savu ģimeņu ekonomisko pastāvēšanu krīzes piemeklētajā dzimtenē. Savukārt tiem, kuri palikuši, paldies par to, ka viņi nav aizbraukuši, jo kādam taču Latvijas ekonomika ir jāatgriež uz izaugsmes ceļa." Cilvēku resursi, kā uzskata Kalniete, ir vislielākā vērtība un Latvijā to neesot nemaz tik daudz.
"Dzīvot un strādāt ārzemēs nav viegli, jo tur pietrūkst daudz no tā, kas veido mūsu dzīves ietvaru," spriež EP deputāte, norādot, ka cilvēkiem ir svarīgi sajust, ka viņi var ietekmēt lēmumus, kā arī justies piederīgiem tās valsts sabiedrībai, kurā viņi dzīvo.
Kā ziņots, nodrošināta dzīves un darba vieta Latvijā ir pamats, kas var palīdzēt uz ārzemēm strādāt aizbraukušajiem valsts iedzīvotājiem pieņemt lēmumu atgriezties dzimtenē, komentējot Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātos priekšlikumus reemigrācijas atbalsta pasākumiem, Rietumu Radio sacīja Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks (Liepājas partija).
Jau ziņots, ka sabiedriskajai apspriešanai nodoti sākotnējie priekšlikumi un pirmās idejas reemigrācijas atbalsta pasākumiem, kuras izstrādājusi pēc ekonomikas ministra Pavļuta iniciatīvas izveidotā darba grupa.
Darba grupas piedāvātie un sabiedriskajai apspriešanai nodotie sākotnējie priekšlikumi reemigrācijas atbalsta pasākumu virzieniem ietver darba tirgus informācijas pieejamību, ieteikts veidot programmu augsti kvalificēta darbaspēka piesaistei, paplašināt personu loku, kuriem iespējams pretendēt uz repatrianta statusu, veidot sadarbību ar diasporu, atbalstīt skolēnus, kas atgriežas vai iekļaujas Latvijas izglītības sistēmā, paredzēta arī vienas pieturas aģentūras noteikšana ar jau esošām pārstāvniecībām reģionos informācijas un konsultāciju sniegšanai, kas attiecas uz uzturēšanos Latvijā.
Algar
www
Kamelija