Vaicāts, kāpēc nepieciešams ciešāk sadarboties ar Ķīnu, nevis, piemēram, ar Krieviju un Baltkrieviju, ministrs atbildēja, ka Ķīna ir otrais lielākais pasaules spēlētājs ar ļoti nopietnu politisko un ekonomisko ietekmi, kā arī militāru ietekmi Āzijas reģionā, turklāt starp Ķīnu un Latviju ir tikai viena valsts - Krievija.
"Mēs vienkārši nevaram ignorēt tik ietekmīgu valsti. Tāpēc ir svarīgi saprast, kā Ķīna vēlas attīstīties nākotnē, jo tas ietekmēs globālo situāciju, tostarp Baltijas reģionā. Mēs esam ieinteresēti, lai Ķīna Baltijas reģionā būtu pārstāvēta vairāk. Mēs esam Ķīnai nodevuši ielūgumu piedalīties starptautiskajās militārajās mācībās, kas notiks Latvijas teritoriālajos ūdeņos. Turpmāk Latvijas un Ķīnas sadarbību plānots attīstīt militārās izglītības, mācību, konsultāciju, kā arī kultūras jomā, īstenojot bruņoto spēku orķestru apmaiņas vizītes," norādīja ministrs.
Pabriks atgādināja, ka attiecības ar Baltkrieviju un Krieviju nav atstātas novārtā. Latvijai notiek konsultācijas ar Baltkrieviju, un mēs šo valsti neizolējam, turklāt Latvija darot visu iespējamo, lai būtu labas attiecības arī ar Krieviju, piemēram, aicinot Krievijas novērotājus uz mācībām.
Atšķirībā no Ķīnas Krievijai ir iekšpolitiskas intereses Baltijas reģionā, taču ķīniešu izpratnē Latvija ir viens no spēlētājiem NATO un Eiropas Savienībā, piebilda ministrs.
Jau ziņots, ka Pabriks pērnā gada nogalē viesojās vizītē Ķīnā. Ķīnas nacionālās aizsardzības ministrs ģenerālis Lians Guanlie toreiz atzina, ka Ķīnas bruņotajiem spēkiem ir laba pieredze atmīnēšanā uz sauszemes, taču iemaņu pilnveidošana par atmīnēšanu jūrā varētu būt ļoti vērtīga. Puses pauda gatavību apsvērt iespēju rīkot regulāras aizsardzības ministriju ekspertu konsultācijas.
Abu valstu aizsardzības ministri vienojās Latvijas un Ķīnas sadarbību aizsardzības jomā attīstīt militārās izglītības, mācību, konsultāciju un kultūras jautājumos, īstenojot bruņoto spēku orķestru apmaiņas vizītes.
Ārlietu ministrijas mājaslapā atrodamā ministrijas oficiālā informācija liecina, ka Ķīnas Tautas Republika (ĶTR) bija viena no pirmajām valstīm, kas 1991.gada 7.septembrī atzina Latvijas neatkarības atjaunošanu. Diplomātiskās attiecības starp Latvijas Republiku un Ķīnas Tautas Republiku tika nodibinātas 1991.gada 12.septembrī.