Pašlaik likums nosaka, ka administratīvā komisija var slēgt lietu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu nepilngadīgajam, ja no pārkāpuma izdarīšanas dienas ir pagājuši divi mēneši.
- Praksē tik īss termiņš, ko likums atvēl lietas izskatīšanai, dod nepilngadīgajiem huligāniem iespēju izvairīties no soda, - saka 11.Saeimas Saskaņas centra frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins. – Pieņemsim, ka skolā agresīvs pusaudzis ir nodarījis miesas bojājumus savam klasesbiedram. Sākas notikušā noskaidrošana. Taču bieži vien lieta tiek slēgta tikai tāpēc, ka beidzies divu mēnešu termiņš, kas ir atvēlēts izskatīšanai. Pirmkārt, mēdz būt tā, ka vainīgie visiem iespējamiem līdzekļiem izvairās kontaktēt ar valsts vai pašvaldības iestādēm un to amatpersonām. Pārkāpēji bēguļo no viņiem divus mēnešus, nereaģē uz aicinājumiem sniegt paskaidrojumus, un rezultātā paliek nesodīti. Otrkārt, administratīvās lietas izskatīšanu kavē arī materiālu sagatavošanas pārbaude. Treškārt, vēl viens iemesls procesa novilcināšanai – nepieciešamība veikt ekspertīzes, kas prasa laiku. Rezultāts bieži vien ir šāds – mazgadīgs likumpārkāpējs izvairās no soda. Bet nesodāmības izjūta ir bīstama, pat ja runa ir tikai par publisku atvainošanos – pusaudzis nolemj, ka var darīt visu, ko grib, un par to nekas nebūs.
Tāpēc Saskaņas centra deputāti ierosina pagarināt laiku, kurā administratīvajai komisijai jāizskata lietas par piespiedu līdzekļu piemērošanu nepilngadīgajiem, no pašreizējiem diviem mēnešiem līdz deviņiem mēnešiem.
- Šāds lietas izskatīšanas termiņš Administratīvo pārkāpumu kodeksā ir noteikts pieaugušajiem, un mēs uzskatām, ka šo normu ir jāattiecina arī uz mazgadīgajiem huligāniem. Lai labāk pusaudzis jau laikus apzinās, ka nodarījumu sabiedrība nosoda, nevis nesodāmības izjūta pārvērš viņu par pieaugušu likumpārkāpēju vai pat kriminālnoziedznieku.