Republikas pilsētas statusu varētu saglabāt vienīgi Rīgai un Jūrmalai, kurām kā vienīgajām nebūtu lauku teritorijas. Tātad paredzama lauku teritoriju pievienošana gandrīz visām pilsētām, par ko paredzamas vienas no sarežģītākajām diskusijām.
"Laiki mainās un attīstās, pilsētas mainās un arī valsts mainās," sākot reformas plāna prezentāciju, pauda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (A/P). Uzaicinātajiem pašvaldību vadītājiem viņš uzsvēra, ka Latvijā pašvaldībām ir noteikts plašs funkciju loks, ko līdz ar reformu nav paredzēts pārskatīt. Apvienojot pašvaldības lielākās vienībās, pienākumus varēšot atrisināt un iedzīvotāji būtu ieguvēji, koncentrējot kvalitatīvāku pakalpojumu tuvāk iedzīvotājiem, turklāt par samērīgākām izmaksām.
Ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs, izklāstot reģionu attīstības izaicinājumus demogrāfisko un ekonomisko pārmaiņu ietekmē, uzsvēra, ka arī pēc reformas lielākā daļa no attīstības centriem nespēšot būt pašpietiekami un būs nepieciešams atbalsts no pašvaldību izlīdzināšanas fonda, tomēr eksperta vērtējumā VARAM piedāvāto modeli Latvijā būtu reāli īstenot.
Svarīgs reformas priekšnosacījums būs, lai katrā apvienotajā novadā būtu vismaz viena perspektīva vidusskola. Jānodrošina efektīvs izglītības, veselības aprūpes un sociālo pakalpojumu iestāžu tīkls, sabiedriskā transporta un ceļu, kā arī komunālās saimniecības tīkls. Pašvaldībai jāspēj nodrošināt arī piemērotu ceļa infrastruktūru nokļūšanai līdz novada administratīvajam centram. Pūce atzina, ka saprotamu iemeslu dēļ dažu gadu laikā ir neiespējami rekonstruēt visus ceļus uz paredzētajiem novadu centriem, taču ministrijā paredzēts rīkot programmu, lai pakāpeniski uz to virzītos.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 11. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
vēl
Irlielāmērāticams
>:-)