Ir būtiski apzināties riešanas cēloni, lai precīzi varētu noteikt, kā riešanu izskaust. Kādās situācijās suns rej? Vai uz trokšņiem? Vai uz suņiem, cilvēkiem? Apzinoties, kas ir riešanas cēlonis, ir jāstrādā uz suņa asociācijas mainīšanu pret konkrēto kairinātāju, kā arī kopumā jāmāca sunim miera koncepts, jo īpaši attiecīgajās situācijās. Tas nozīmē, ka ir jāorganizē un jāmāca sunim miers ap konkrētajiem kairinātājiem: no distances vērojot, dodot sunim nomierinošas aktivitātes – ostīšanos, graušanu, mentālas un fiziskas aktivitātes. Vislabāk šo jautājumu būtu risināt ar suņu uzvedības speciālista palīdzību, lai precīzi noteiktu cēloņus un konkrētajam sunim nepieciešamo apmācības shēmu.
Suns komandu "pie manis" mājās izpilda perfekti. Taču, tiklīdz ejam staigāt vai, nedod Dievs, suns ticis ārā patstāvīgi, bez saimnieka atļaujas, viņš neklausa nevienai komandai. Vai panākt paklausību varētu palīdzēt suņu dresūras siksna ar vibrācijas funkciju vai elektroimpulsu? Ko par šādām siksnām domājat, kā tās vērtējat? Vai tās sunim var arī kaitēt?
Suņa paklausību vislabāk var panākt, regulāri organizējot treniņus ar suni ne tikai mājās, bet arī pastaigu ietvaros visdažādākajās lokācijās. Ja saimnieks nav nostiprinājis veiksmīgas piesaistes attiecības ar suni, kā arī nav mācījis suni regulāri, stiprinot caur treniņiem un spēlēm savstarpējo sadarbību, tad jā – suns neklausīs, jo neredz tam jēgu un nemaz nezina, ka būtu jāsadarbojas un konkrētajās situācijās jāatsaucas saimniekam.
Dresūras siksnu izmantošanu kā apmācību palīgierīci noteikti neatbalstu. Tas tikai norāda uz to, ka saimnieks nav gatavs strādāt un ieguldīt laiku suņa apmācībā un attiecību nostiprināšanā, kā arī, iespējams, nemaz nezina, kā pareizi saprast un apmācīt suni. Suns, kuram ir nodrošinātas viņa dabiskās pamatvajadzības (pastaigas, spēles, mentālās aktivitātes, kopā būšana ar saimnieku, apmācība, kas motivē suni uz vēlamās uzvedības izdošanos), nevēlēsies bēgt projām no mājām un, ja būs pietiekami regulāri trenēts, pavisam noteikti atsauksies saimnieka komandām.
Šādos gadījumos, kā minēts lasītāja jautājumā, es ieteiktu pieteikties un uzsākt regulāru apmācību treniņus ar suni pie kāda apmācību trenera, kurš pastāstīs un parādīs, kā praktiski strādāt ar suni, mācot viņam sadarbību ar saimnieku uz motivāciju balstītā pieejā.