Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Bezdarbnieka pabalsts

Covid-19 krīzē bezdarbs ieilgst, pabalsti izsīkst. Vai, plānojot atbalstu, bezdarbnieki piemirsti?

Covid-19 krīzē viena no mazāk aizsargātajām grupām ir bezdarbnieki, kuriem atšķirībā no dīkstāves atbalsta saņēmējiem, kas arī ir bez darba, bet joprojām – darba attiecībās, pabalsts izsīkst, daļai vairs nepienākas vai tūlīt izbeigsies, ziņo Latvijas televīzijas raidījums de facto. Tikmēr bezdarba līmenis pēc cerīgāka rudens atkal aug. Šogad janvārī bija reģistrēti 72 612 bezdarbnieku, gadu iepriekš šajā mēnesī – 58 832.

Kalifornija maksājusi miljoniem dolāru bezdarbnieka pabalstos cietumniekiem

Kalifornijas štata bezdarbnieka pabalstu maksāšanas sistēma ir tik slikti funkcionējoša, ka štats ir apstiprinājis vairāk nekā 140 miljonu ASV dolāru izmaksāšanu bezdarbnieka pabalstos vismaz 35 000 cietumnieku, tai skaitā labi zināmiem notiesātiem slepkavām, otrdien paziņoja vietējie un federālie prokurori.

Pagarinātā pabalsta apjoms neskaidrs

Saistībā ar Covid-19 izraisīto ekonomisko krīzi līdz 27. martam saskaņā ar Nodarbinātības valsts aģentūras datiem ir saņemti 16 darba devēju paziņojumi par kolektīvo atlaišanu, tas nozīmē 3156 darbinieku atbrīvošanu. Kopumā pašlaik valstī ir reģistrēti 60 804 bezdarbnieki.

Pabalstu varētu saņemt ilgāk

Lai gan gada sākumā spēkā stājās grozījumi likumā, kas ļāva samazināt bezdarbnieku pabalsta izmaksas ilgumu par vienu mēnesi, ņemot vērā Covid-19 radītās krīzes sekas, Labklājības ministrija (LM) strādā pie priekšlikumiem, kas ļautu pārskatīt pabalsta izmaksas ilgumu atsevišķām sociālajām grupām.

LM atkārtoti varētu rosināt pārskatīt bezdarbnieku pabalsta izmaksas ilgumu

Neskatoties uz to, ka šī gada sākumā stājās spēkā grozījumi likumā Par apdrošināšanu bezdarba gadījumā, kas ļāva samazināt bezdarbnieku pabalsta izmaksas ilgumu par vienu mēnesi, Labklājības ministrija (LM) tuvākā laikā varētu nākt klajā ar ierosinājumu pārskatīt pabalsta izmaksas ilgumu atsevišķām grupām, paziņoja labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

Kas īsti ir bezdarbnieka pabalsts?

Patlaban jau pastāv nopietnas bažas, ka koronavīrusa izplatības riski var palielināt bezdarbnieku skaitu Latvijā, taču pērn, pēc Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, bezdarba līmenis mūsu valstī bija 6,3%, kas ir aptuveni Eiropas Savienības vidējā līmenī un netiek uzskatīts par dramatiski augstu.

Opozīcijai bažas par gaidāmajām izmaiņām bezdarbnieku pabalstu aprēķināšanā

Par gaidāmajām izmaiņām bezdarbnieku pabalstu aprēķināšanas kārtībā būtu jāuzklausa sociālie partneri un jāizvērtē, vai tās ir godīgas attiecībā uz iedzīvotājiem, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē pauda Saeimas opozīcijas deputāts Andrejs Klementjevs (S). Tomēr pēc Labklājības ministrijas (LM) pārstāvju skaidrojuma uzklausīšanas komisijas koalīcijas deputātu vairākums atbalstīja piedāvāto izmaiņu virzīšanu tālākajai izskatīšanai Saeimā.

No nākamā gada bezdarbnieka pabalstu izmaksās astoņus mēnešus

No 2020. gada bezdarbnieka statusu piešķirs un pabalstu izmaksās astoņus mēnešus līdzšinējo deviņu mēnešu vietā. To paredz Saeimas ārkārtas sēdē ceturtdien, 14. novembrī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam, kas iekļauti nākamā gada valsts budžeta likumprojektu paketē.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide