Projekta ietvaros Eko osta ir uzstādījusi specializētu tehnoloģisko iekārtu - bioreaktoru kaskādi, kas kultivē mikroorganismus jeb baktēriju biomasu. Dabiskās baktērijas plānots izmantot naftas un citus ķīmisku produktu saturoša piesārņojuma noārdīšanā, attīrot piesārņoto ūdeni un augsni. Biopreparāts tiks izmantots arī vienīgajā Latvijā augsnes attīrīšanas fabrikā Emburgā. Kā norāda projekta īstenotājs, šādas dabiskās baktērijas ir plaši izmantojamas un kultivējamas, nākotnē veidojot tādus paveidus, kas izmantojami arī sadzīvē.
Baktērijas, izdala olbaltumvielas (fermentus) un noārda naftas produktu piesārņojumu no augsnes.
Plānots, ka pirmajā gada laikā biotehnoloģiskā fabrika saražos ap 96 tonnām baktēriju preparāta, kas tiks izmantotas gan Latvijā, gan arī potenciāli eksportētas uz kaimiņvalstīm. Gada beigās jauda tiks palielināta līdz 200 tonnām. Lai attīrītu 1000 tonnas (15 dzelzceļa vagoni) piesārņotas grunts, nepieciešams aptuveno 1000 litru šādu bio-baktēriju.
Kā komentē Eko ostas valdes priekšsēdētājs Andrejs Laškovs, baktērijas ir efektīvākais un izmaksu ziņā lētākais piesārņotas augsnes un ūdens attīrīšanas veids, kas pēc savas būtības ir dabai draudzīgs veids. Tām ir rezistence pret augstu naftas produktu koncentrāciju..
Projekts realizēts sadarbībā ar Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas
un biotehnoloģijas institūtu. Darbs pie tā tika uzsākts 2006.gadā. Lēmums par biotehnoloģisku preparātu ražošanas ceha izveidi radies, balstoties uz Eko ostas pieredzi un faktu, ka analogi preparāti, kas izgatavoti citur Eiropas Savienībā sadārdzinās attīrīšanas procesa pašizmaksas. Tādēļ tika pieņemts lēmums par savas baktēriju ražotnes izveidi.
Pēc Latvijas Vides aģentūras datiem, Latvijā ik gadu veidojas ap 80 000 kubikmetru ar naftas produktiem piesārņotas augsnes un oficiāli reģistrētas vairāk nekā 500 piesārņotas vietas. Naftas produktus noārdošās baktērijas tiks izmantotas arī rūpniecisko ūdeņu attīrīšanas iekārtās Rīgā, kas vidēji mēnesī pieņem un attīra ap 2000 kubikmetrus ūdens, ko nodod kuģi vai kas tiek savākts ostas ūdeņu apsaimniekošanas gaitā, likvidējot avārijas.