Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -3 °C
Skaidrs
Svētdiena, 24. novembris
Velta, Velda

papildināta - Ģenerālprokuratūra nesaskata pārkāpumus LOK naudas darījumos

Ģenerālprokuratūra pēc vairākus mēnešus ilgas pārbaudes nav saskatījusi pārkāpumus Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) rīcībā ar budžeta līdzekļiem.

Prokuratūras preses centrā aģentūrai BNS paskaidroja, ka Ģenerālprokuratūra nosūtījusi informāciju premjeram par pārbaudes rezultātiem, kas tika sākta pēc premjera iesniegtās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) informācijas par biedrības "Latvijas Olimpiskā komiteja" un citu nevalstisko sporta organizāciju iespējamo nelietderīgo rīcību ar budžeta līdzekļiem.

Pārbaudē izvērtēta saņemtā informācija un secināts, ka valsts mantas nodošana 2007.gadā vairāk nekā 8,5 miljonu latu apmērā bez atlīdzības biedrībai "Latvijas Olimpiskā komiteja" Grostonas ielā 6B, Rīgā, nav pretrunā likuma normām.

Preses centrā informēja, ka Aizsardzības ministrijas līdzekļu ieguldījumu Olimpiskā sporta centra rekonstrukcijā, lai nodrošinātu NATO samita norisi Rīgā, ir jāatzīst par derīgiem izdevumiem, ko nomnieks atbilstoši līguma nosacījumiem taisījis iznomātajai ēkai.

Valstij Aizsardzības ministrijas personā no šīs saistības radās prasījuma tiesības uz derīgajiem izdevumiem, nevis īpašuma tiesības uz piebūvēm.

Nolūkā radīt tiesisku pamatu prasījuma tiesības nodošanai bez atlīdzības LOK Aizsardzības ministrija izstrādāja grozījumus Valsts un pašvaldību mantas atsavināšanas likumā, kas tika pieņemti Saeimā un deva tiesības valdībai lemt par valsts kustamas mantas nodošanu bez atlīdzības sabiedriskā labuma organizācijas īpašumā.

Līdz ar to konkrētajā gadījumā valdības rīcība atbilst likumam, bet var tikt vērtēta tikai no lietderības viedokļa, kas nav prokurora kompetencē.

"Nav strīda par to, ka valsts ir deleģējusi LOK zināmas valsts pārvaldes funkcijas, noteikusi tiesības saņemt finanšu līdzekļus no valsts budžeta, kas tiek piešķirti ar gadskārtējiem valsts budžeta likumiem," norādīja prokuratūras preses centrs.

Viena no valsts pēdējo gadu prioritātēm sporta attīstībā ir sporta bāzu attīstība un sporta būvju nepieciešamība visos valsts reģionos. Par labu šim apstāklim LOK saņemot ne tikai valsts galvojumus kredītiem olimpisko centru celtniecībai, bet arī gadskārtējas dotācijas valsts galvoto kredītu atmaksai. Valsts līdzekļi sporta attīstībai noteiktajiem mērķiem lielā mērā tiekot novirzīti tieši ar LOK starpniecību.

Lai nodrošinātu valsts dotēto līdzekļu maksimāli pareizu izlietošanu atbilstoši piešķirtajam mērķim, iespējams, ir jāuzlabo tā izlietojuma kontrole un normatīvajos aktos jānosaka attiecīgo biedrību, kas saņem valsts budžeta līdzekļus savu mērķu realizācijai, amatpersonu darba samaksas tiesiskais regulējums.

Prokurore, kas veica pārbaudi, arī atzinusi, ka KNAB ierosinājums par LOK amatpersonu iekļaušanu valsts amatpersonu sarakstā ir diskutējams, jo pamats attiecīgu grozījumu izdarīšanai likumā, pamatojoties tikai uz LOK pārbaudē izdarītajiem secinājumiem, var būt nepietiekams.

Ģenerālprokuratūra jūnijā pēc premjera lūguma nolēma sākt pārbaudi saistībā ar LOK rīcībā nodoto valsts naudu un mantu. Premjers lūdza prokuratūru izvērtēt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja secinājumus saistībā ar LOK rīcībā nodoto valsts naudu un mantu.

LOK prezidents Aldons Vrubļevskis Ģenerālprokuratūras secinājumus pārbaudes lietā aģentūrai BNS nosauca par loģiskiem un piebilda, ka tie faktiski sakrīt ar maijā LOK pausto viedokli, ka visas veiktās darbības ir likumīgas. Turklāt premjers Valdis Dombrovskis ir saņēmis atzinumus no Finanšu ministrijas (FM) un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), kur arī nekādi LOK pārkāpumi nav atklāti, piebilda Vrubļevskis. Ministrijas ir izteikušas vēlējumus LOK darbības pilnveidošanai.

Savukārt Saeimā ir izveidota darba grupa, kuras uzdevums ir apspriest iespējamās izmaiņas normatīvajos aktos, lai regulētu darbību sabiedriskajās organizācijās, kas izmanto valsts vai pašvaldību dotācijas. Savukārt FM atzinumā norādīts, ka, pēc pašreizējiem likumiem, LOK kā sabiedrisku organizāciju nevar pakļaut tādiem pat darbības nosacījumiem kā valsts institūcijas un LOK vēlētās amatpersonas tādējādi nevar tikt pielīdzinātas valsts amatpersonām.

TV3 raidījums "Nekā personīga" maijā vēstīja, ka pēc KNAB sagatavotā dokumenta redzams ne tikai tas, ka valsts pastāvīgi piešķir LOK budžeta dotācijas, sniedz kredītu galvojumus un iegulda līdzekļus sporta būvju kredītu atmaksāšanā, bet, izrādās, bijis kāds dāvinājums, pēc kura vairāk nekā 17 miljonus vērts objekts no valsts kabatas nonācis sabiedriskas organizācijas īpašumā.

Korupcijas novērsēji atklājuši, ka Tautas partijas līdera Aigara Kalvīša valdība faktiski ir uzdāvinājusi LOK sporta centru, kas kādreiz tika pārbūvēts NATO samita rīkošanai. Valsts īpašums 17 031 826 latu vērtībā tagad par baltu velti ir nonācis sabiedriskas organizācijas rokās. Tas nozīmē, ka valsts budžets zaudējis ne tikai minētos miljonus, bet arī jebkuru citu peļņu, ko varētu iegūt no Olimpiskā sporta centra izmantošanas.

Tas, ko KNAB konstatējis līdz šim, liecināja, ka valsts nemitīgi ieguldījusi naudu sporta būvēs, jo ir sniegti ne tikai kredītu galvojumi, kuru summas patlaban pārsniedz jau 29 miljonus, bet caur Izglītības un zinātnes ministriju ļoti lielas summas piešķirtas arī kredītu atmaksai. Katru reizi vairāk par pusmiljonu latu ir piešķirti olimpiskajiem centriem Valmierā, Liepājā, Daugavpilī, par vairāk nekā 700 tūkstošiem latu - Jelgavā, par vairāk nekā 380 tūkstošiem latu - Ventspilī.

KNAB konstatējis, ka ministrija piešķīrusi naudu LOK tā, it kā tā būtu valsts institūcija, nevis sabiedriska, un ka likumos ir daudz nepilnību, kas ļauj LOK un citām nevalstiskām sporta organizācijām diezgan brīvi rīkoties ar valsts īpašumu.

Savukārt LOK prezidents tam nepiekrīt. Viņš apgalvojumus par 17 miljons latu vērtas valsts mantas nonākšanu LOK īpašumā līdz ar Rīgas Olimpiskā centra piebūvju pārņemšanu iepriekš sarunā ar aģentūru BNS nodēvēja par nonsensu un blefu.

Par ļoti ticamu Vrubļevskis uzskata pieņēmumu, ka tagadējās diskusijas par LOK izraisījusi politiska savstarpēja rēķinu kārtošana. Strīdi par LOK un sporta organizāciju amatpersonu statusu ilgstot jau kopš 2003. gada, kad bija pirmās pārbaudes no Valsts ieņēmumu dienesta un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja. "Visas šīs pārbaudes beigušās ar neko. Tiek izteiktas aizdomas, ka kaut kas nenotiek likumīgi, bet pārbaudes to neapstiprina," toreiz klāstīja LOK prezidents.

(papildināts ar LOK prezidenta Aldona Vrubļevska teikto)

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Hokejs

Vairāk Hokejs


Basketbols

Vairāk Basketbols


Futbols

Vairāk Futbols


Teniss

Vairāk Teniss


Volejbols

Vairāk Volejbols


Motoru sports

Vairāk Motoru sports


Vieglatlētika

Vairāk Vieglatlētika


Riteņbraukšana

Vairāk Riteņbraukšana


Ziemas sports

Vairāk Ziemas sports


Citi

Vairāk Citi