Porziņģa debijas kontekstā ļoti interesanti uzzināt, ko pirms lielās debijas NBA par 2004.gada drafta 11.numuru Biedriņu rakstīja laikraksts Diena. Ieskatīsimies 2004.gada 2.novembra numurā!
"Latvijas basketbolists pirmajā NBA sezonā cer pierādīt piederību pasaulē labākajai līgai Astoņpadsmit gadu vecā Andra Biedriņa debiju trešdien startējošajā NBA čempionātā ar nepacietību gaida gan Latvijā, gan Kalifornijā, kur talantīgais latviešu basketbolists tiek uzskatīts par vienu no Goldensteitas Warriors lielākajām nākotnes cerībām," rakstīja toreizējais laikraksta Diena basketbola apskatnieks Guntis Keisels.
"Patlaban Andrim ir stabila vieta starp komandas 12 spēlētājiem, un nākamais solis būs iekļūt starp tiem astoņiem, kuri parasti izšķir spēles iznākumu," sava audzēkņa aktuālāko uzdevumu ieskicē Biedriņa treneris Valtera basketbola skolā Raivo Otersons. Paredzams, ka pirmās oficiālās minūtes NBA Biedriņš aizvadīs jau trešdien, kad pirmajā mačā Warriors savā laukumā uzņems Portlendas Trail Blazers. NBA spēlējamā basketbola aromātu Biedriņš mazliet izbaudījis gan vasaras līgas spēlēs, gan pārbaudes mačos, tomēr oficiālajām cīņām būs pavisam cita garša. "Tālruņa sarunās Andris apliecinājis, ka pamazām pierodot pie NBA valdošā ritma, tomēr viegli neejot un ārpus zāles par basketbolu daudz runāt viņš nevēlas," Dienai pastāstīja Otersons.
Pirms dažām dienām uz Ameriku devusies basketbolista māte, kuras klātbūtne no Andra pleciem noņems sadzīves problēmas. Tiesa, daudz laika kopā mājās viņi nepavadīšot, jo novembra vidū Warriors vienībai paredzēts garš izbraukums. "NBA klubi ļoti lielu uzmanību pievērš katram šķietamam sīkumam. Piemēram, spēlētājus automašīnas sagaida pie lidmašīnas trapa, lai vīri pēc iespējas ātrāk varētu nokļūt mājās un labāk atjaunotu spēkus," Otersons norāda, ka Biedriņš nokļuvis gluži citā pasaulē. Iekļūšana Warriors pamatsastāvā pati par sevi ir liels panākums, tomēr tā nav Andra spēju galējā robeža. "Iespējas progresēt viņam ir un būs. Jācer, ka pietiks apņēmības un arī veiksmes pierādīt savu varēšanu gan treniņos, gan spēlēs," treneris cer, ka audzēkņa sportiskais azarts vēl ne tuvu nav apmierināts.
Kaut arī oficiālā sezona NBA klubiem sākusies tikai oktobra pirmajās dienās, Biedriņš Amerikā uzturas jau kopš augusta beigām. "Komandas treniņi oficiāli nenotika, tomēr tas nenozīmē, ka spēlētāji bija atstāti savā vaļā. Ritēja nopietns individuālais darbs gan pie fiziskās kondīcijas nostiprināšanas, gan meistarības nianšu slīpēšanas. Andris, piemēram, daudz strādājis, lai uzlabotu pustālā metiena precizitāti," atklāj R.Otersons. Warriors treneris Maiks Montgomerijs, kurš NBA debitēs pēc ilgiem veiksmīgiem darba gadiem studentu basketbolā, no Biedriņa prasot būt pirmajam gan aizsardzībā, gan uzbrukumā, tāpēc liela nozīme esot ātrumam un izturībai. "Par veselības vai kondīcijas problēmām Andris nesūdzas, tiesa, pārbaudes mačos bija redzams, ka viņam vēl grūti garus spēles fragmentus nospēlēt ar vienlīdz lielu atdevi," Otersons atgādina, ka īstā izturība basketbolistiem nākot ar gadiem.
Cītīgais NBA norišu sekotājs Valdis Valters atzīst, ka pārbaudes spēlēs Biedriņš parādījis gan savus trumpjus - labo darbību aizsardzībā un cīņā par atlēkušajām bumbām, gan arī mīnusus - nepietiekamo prasmi apspēlēt pretinieku viens pret vienu. Iespējams, tieši ar pagaidām pašauro uzbrukuma arsenālu izskaidrojama partneru neuzticēšanās, jo uzbrukumu laikā Andris reti saņēma bumbu. "Manuprāt, vidēji vismaz desmit minūtes spēlē Biedriņam tiks dotas, jo amerikāņi nevar atļauties turēt uz rezervistusoliņa drafta 11.numuru, kurš par pirmo sezonu saņems apmēram 1,4 miljonus dolāru. Varētu būt pat vēl vairāk spēles laika, taču šķiet, ka Andris fiziski vēl nav gatavs lielākai slodzei. Jebkurā gadījumā pirmā sezona viņam nebūs slikta," domā Valters.
Biedriņa gaitas NBA (2004-2014)
Biedriņš NBA debitēja 2004.gada 5.novembrī, zaudējumā pret Jūtas Jazz (80:102), septiņu minūšu laikā gūstot vienu punktu un izcīnot vienu atlēkušo bumbu. Zīmīgi, ka Warriors rindās toreiz rezultatīvākais ar 17 punktiem bija Dereks Fišers - vīrs, kurš šobrīd ir Porziņģa pārstāvētās Knicks komandas galvenais treneris Ņujorkā.
VIDEO: Sporta Studija ciemos pie Biedriņa 2005.gada aprīlī
Savā pirmajā sezonā līgas jaunākais basketbolists Biedriņš aizvadīja vien 30 mačus, neizpelnoties lielu trenera uzticību - vidēji 3,6 punkti un 3,9 atlēkušās. Arī nākamā sezona bija tikai nedaudz labāka. Biedriņa laiks pamazām pienāca turpmākajās sezonās, kad komandas vadības grožus pārņēma NBA leģenda Dons Nelsons. Latvietis spēlēja aizvien vairāk un darīja to gana sekmīgi, 2008.gada vasarā noslēdzot ilgtermiņa līgumu, kas paredzēja, ka viņš sešu gadu laikā saņems līdz pat 62 miljoniem ASV dolāru.
Lai gan 2008./2009.gada sezonā Biedriņš 20 mačus izlaida savainojumu un citu iemeslu dēļ, tā kļuva par labāko viņa karjerā. Latvietim vidēji 11,9 punkti un 11,2 atlēkušās. Jau nākamajā sezonā Biedriņš zaudēja savas pozīcijas, cīnoties ar savainojumiem, treneru un līdzjutēju kritiku. Pamazām sākās viņa NBA karjeras lejupslīde.
2010./2011.gada sezonu Biedriņš vēl sāka vareni: 5. novembrī pret Jazz savāca 20 atlēkušās bumbas, 26. novembrī pret Grizzlies viņš guva 28 punktus un savāca 20 atlēkušās, četras dienas vēlāk pret Spurs latvietim 18 atlēkušās. Turpinājumā viņš guva savainojumu un vairs nespēja demonstrēt sezonas ievadā parādīto sniegumu.
VIDEO: Sporta Studija ciemos pie Biedriņa 2011.gada pavasarī
Lokauta dēļ saīsinātajā nākamajā sezonā viņš izgāja laukumā 47 no 66 mačiem, gūstot vidēji tikai 1,7 punktus. 2012./2013.gada sezonā latvietis guva tikai 0,7 punktus vidēji mačā, pārsvarā spēlējot tikai dažas minūtes un nevienā spēlē negūstot vairāk par četriem punktiem.
2013.gada vasarā Biedriņš tika aizmainīts uz Jūtas Jazz. Visas sezonas laikā viņš laukumā izgāja tikai sešos mačos, vidēji 7,5 minūšu laikā gūstot 0,5 punktus. 2014.gada 5.aprīlī latvietis no komandas tika atbrīvots un kopš tā laika profesionālā komandā vairs nav spēlējis.
NBA regulārajā turnīrā Biedriņš karjeras laikā laukumā devās 516 mačos, vidēji gūstot 6,3 punktus un izcīnot septiņas atlēkušās bumbas zem groziem.