Rekordus uzstādīt nevajag
No savas 14 gadu ilgās skrējēja pieredzes varu teikt, ka apavu mūžs ir ļoti dažāds. Ir gadījies labu Asics Kayano pāri saplēst pēc nieka 300 veiktiem kilometriem, jo neizturēja auduma materiāls, tomēr parasti to kalpošanas mūžs ir vismaz trīs reizes ilgāks. Piemēram, kādas GT trail sērijas skriešanas kurpes no tā paša japāņu ražotāja Asics ir manas rekordistes ar reģistrētiem 1115 kilometriem, turklāt ar tām skriets nežēlojot – pa takām, purviem un meža brikšņiem. No teju 20 pāriem, kam esmu piefiksējis noskrieto kilometrāžu, vēl tikai divi tikuši pāri tūkstoš kilometriem – Nike Lunarglide un Adidas Boost sērijas pirmais modelis. Tas nebūt nenozīmē, ka ar citiem apaviem nevarētu sasniegt tūkstoti. Varētu, taču nevajag, jo tie savu misiju ir paveikuši, zoles protektors nodilis, amortizācija zudusi un turpinājumā šīs kurpes labāk izmantot pastaigām, nevis kāju dauzīšanai skrienot.
Apaviem primārais vērtējums izriet no tā, cik nodilusi zole. Skriešanas ekipējuma speciālists Arnis Ozoliņš, kurš profesionālus padomus sniedz gan sportistiem, gan entuziastiem, smejot saka – lai kaut cik normāli skrietu, būtu vēlams, ka kurpei zem protektora vismaz neredz starpzolīti. "Citi noskrien tā, ka ārzole nodilusi līdz pašai starpzolei. To jau katrs pats redz, ka protektors nodilis. No savas pieredzes varu teikt, ka labi treniņu apavi spēj turēt 1000–1200 kilometru, tikai jāatceras, ka jau pie 500 noskrietiem kilometriem tie vairs nebūs tik labi kā jauni pie nullītes – amortizācija, puta nosēdīsies," saka Arnis, kurš pats ziemā pirms pandēmijas sākuma kļuva par Latvijas čempionu 1500 metru skrējienā telpās. Tāpat viņš valsts meistarsacīkstēs kāpis arī uz abiem pārējiem goda pjedestāla pakāpieniem, bet aizvadītajā sezonā izcīnīja piecas otrās vietas Skrien Latvija seriāla posmos piecu kilometru distancē.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze oktobra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!