Nekvalificēti treneri? Bīstami!
Daudzi populāri cilvēki ar sociālo tīklu starpniecību piedāvā savus treneru un uztura speciālistu pakalpojumus. Viņi ir vizuāli pievilcīgi, slaidi, sportiski, veiksmīgi kā staigājoša reklāma, kas apliecina: "Skaties, kā es mācēju, izmanto manu pakalpojumu un tā varēsi arī tu!" Savus tiešsaistes trenera pakalpojumus piedāvā Kaspars Kambala, kurš, neskatoties uz personiskajiem sasniegumiem, treneru reģistrā gan nav atrodams. Viņš arī aktīvi izplata šobrīd populāro CBD eļļu (kaņepju eļļa bez psihoaktīvām īpašībām), ko mārketings pasludinājis par līdzekli pret depresiju, epilepsiju un virkni citu diagnožu, savukārt zinātnieki vēl ir skeptiski un tikai uzsākuši pētīt šīs eļļas ietekmi uz veselību. Popularizējot produktu ar vāju pierādījumu bāzi, kura devas un lietošanas biežumu iesaka nevis ārsti, bet slavenības, mēs pakļaujam patērētājus riskam, ko vēl neapzināmies.
"Papīrs nav noteicošais," savā Instagram profilā apgalvo C kategorijas trenere Annija Roga, uzskatot, ka ir kompetenta sniegt uztura konsultācijas. Izpētot viņas Instagram saturu, atrodam, ka trenere nepamatoti kritizē ogļhidrātus, uzskatot to par iemeslu sirds un asinsvadu saslimšanām, kas tikai daļēji ir taisnība, jo sirds saslimšanu veicina dažādu uzturvielu, nevis tikai ogļhidrātu pārmērība. Eksperte arī paziņo, ka tieksme pēc konkrētiem produktiem liecina par kādu konkrētu uzturvielu trūkumu organismā, kas ir ļoti naivi un primitīvi. Viņa visu informāciju balsta uz ziņu portālos atrastiem apgalvojumiem, nevis zinātnisko literatūru. Arī populārās recepšu grāmatas Zelta sastāvdaļa autore trenere Paula Freimane nav atrodama ne treneru, ne ārstniecības personu reģistrā.
Pielūdzēju un pircēju šādiem cilvēkiem ir daudz, taču bieži vien aizmirstam pārbaudīt būtisko – vai šie eksperti ir gana kvalificēti, lai sniegtu uztura speciālistu un sporta treneru pakalpojumus? Sports un uzturs nav vienkārši dzīvesstils, tā ir jūsu veselība. Ieliekot veselību amatieru rokās, ir liels risks to neatgriezeniski sabojāt. Lai arī šķiet, ka nekas slikts nevar notikt, sertificēti eksperti tam nepiekrīt, jo savā praksē redz daudzus cilvēkus, kuriem viltus speciālistu padomi ne tikai patukšojuši maku, bet arī pazeminājuši dzīves kvalitāti. Muskuļu un saišu traumas, gremošanas trakta saslimšanas, uzturvielu deficīts, anoreksija – šo sarakstu var turpināt bezgalīgi. Glāzgovas Universitātes pētījumā, kas tika prezentēts pērnā gada Eiropas aptaukošanās kongresā, secināts, ka interneta slavenības 90% gadījumu dod aplamus uztura un svara samazināšanas padomus. Viņi nespēj sniegt zinātniskas atsauces saviem apgalvojumiem un piedāvā receptes, kas neatbilst sabalansēta uztura vadlīnijām.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze februāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!