Putina vizīte Teherānā laikā, kad pastiprinās spriedze starp Irānu un Savienotajām Valstīm, apliecina Krievijas arvien pieaugošo ietekmi Tuvo Austrumu reģionā, kur tā pēdējos gados ir nostiprinājusi draudzīgas attiecības ar vairākām valstīm.
Krievijas, Irānas un Azerbaidžānas līderu tikšanās būs vairāk ekonomiska rakstura. Irāna vēlas iegūt piekļuvi Krievijas un Azerbaidžānas attīstītajām cauruļvadu sistēmām, lai varētu eksportēt naftu un gāzi. "Tikmēr Maskava ir ieinteresēta pārdot ieročus un vairāk iesaistīties energonesēju tirdzniecībā reģionā," Stefans Meisters no vācu domnīcas DGAP norādīja Deutsche Welle.
Eksperti prognozē, ka bez ievērības nepaliks arī politiska rakstura jautājumi. ASV prezidents Donalds Tramps pagājušajā mēnesī brīdināja, ka Vašingtona izstāsies no 2015. gadā sešu lielvaru un Irānas parakstītās vienošanās par Irānas kodolprogrammas ierobežošanu, ja Kongress neieviesīs jaunas sankcijas pret islāma republiku saistībā ar tās ballistisko raķešu izmēģinājumiem.
Meisters ir pārliecināts, ka Putins un Rohanī izmantos tikšanos, lai nosūtītu "skaidru signālu ASV".
"Pieļauju, ka šī vizīte kārtējo reizi nodemonstrēs Maskavas atbalstu Irānas vadībai," uzsver analītiķis. Viņaprāt, Krievijas prezidents vēlas Trampam likt saprast, ka visiem iespējamiem līdzekļiem nepieļaus kodolvienošanās atcelšanu.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 1. novembra, numurā!
Janka
Kārklu vācietis