Sākotnēji Krievijas liberāļi un rietumvalstis cerīgi raudzījās uz jauneklīgo Putinu, taču drīz vien ilūzijas sabruka. Putina valdīšanas laikā Kremlis ir pārņēmis kontroli gandrīz pār visiem medijiem un marginalizējis opozīciju, bet prezidenta rokās faktiski ir neierobežota vara. "Krievija, par spīti tās nabadzībai un augstajam noziedzības līmenim, tolaik vēl bija demokrātiska, liberāla valsts," pazīstamais krievu žurnālists Nikolajs Svanidze sacīja ziņu aģentūrai AFP. "Pēc 20 gadiem pie varas viņu nekas neierobežo – Putins faktiski ir sultāns."
Sākumā bija liberāls
Diez vai Jeļcins pirms 20 gadiem, izvēloties savu politisko pēcteci, varēja iedomāties, ka Putins nostiprināsies un paliks pie varas tik ilgi, kļūstot par Krievijas visilgāk valdījušo līderi kopš Josifa Staļina, un iegūs tik lielu ietekmi starptautiskajā politikā.
Polittehnologs Konstantīns Kalačovs, kurš ir apkalpojis arī valdošo partiju Vienotā Krievija, uzskata, ka politiskās karjeras pirmsākumos Putins bija nosacīti liberāli domājošs un vēlējās sadarboties ar Rietumiem, bet ar laiku kļuva daudz konservatīvāks un naidīgāk noskaņots pret rietumniekiem. "Aptuveni līdz šī gadsimta pirmās desmitgades vidum valstī patiešām noritēja politiskā dzīve un vēlēšanās bija īsta konkurence," norāda Kalačovs.
Analītiķis uzskata, ka pavērsiens Putina domāšanā bijis pēc 2003. gadā Gruzijā notikušās Rožu revolūcijas un Ukrainas Oranžās revolūcijas gadu vēlāk. Kremlis bija pārliecināts, ka varas maiņu abās kaimiņzemēs noorganizējušas ASV un to sabiedrotie ar mērķi vājināt Krievijas ietekmi kādreizējās Padomju Savienības republikās.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 9. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Sorķēze
interesanti
tehniski nepārspējami