Krievijas plāniem tomēr jau nācies saskarties ar problēmām. Gan ASV, gan Afganistānas valdības paziņojušas, ka Maskavas konferenci ignorēs. Amerikāņi uzsvēruši, ka dod priekšroku tiešām sarunām par Afganistānas nākotni, kas notiktu starp Afganistānas valdību un Taliban. Savukārt Afganistānas valdības pārstāvji izteikuši bažas, ka Krievija mēģina leģitimizēt Taliban, lai izmantotu šo kustību kā savus sabiedrotos cīņā pret teroristisko islāmistu organizāciju Islāma valsts. Krievija šos pieņēmumus noraidījusi kā neatbilstošus īstenībai.
Taliban motīvi
Augusta vidū Afganistānas prezidents Ašrafs Gani izsludināja jau otru pamieru ar Taliban kopš jūnija, lai mudinātu kustības pārstāvjus sēsties pie sarunu galda. Taču talibi šo piedāvājumu ignorēja, tā vietā akceptējot Krievijas ielūgumu ierasties Maskavā uz Krievijas organizētu konferenci par Afganistānas nākotni.
Analītiķi saskata Taliban rīcībā mērķi savā labā izmantot Krievijas vēlmi izrādīt ietekmi šajā reģionā. "Šis varētu būt Taliban gājiens izmantot Vašingtonas sliktās attiecības ar Krieviju, lai iegūtu labākus nosacījumus sarunās. Taču iespējams arī, ka talibi vienkārši vēlas noklausīties, ko Krievija viņiem piedāvā," intervijā The Washington Post saka Vudro Vilsona Starptautiskā pētniecības centra eksperts Afganistānas jautājumos Maikls Kugelmans.
Visu rakstu lasiet laikrakstaDiena otrdienas, 28. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
latvietis
Pipars
Kas ir