Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -3 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 5. janvāris
Sīmanis, Zintis

ES: Medžlisa aizliegšana ir brutāls uzbrukums Krimas tatāru tiesībām

Krievijas okupētās un anektētās Krimas tiesas lēmums aizliegt Krimas tatāru pārstāvības institūcijas Medžlisa darbību ir brutāls uzbrukums Krimas tatāru tiesībām, teikts Eiropas Savienības (ES) ārlietu dienesta izplatītā paziņojumā.

"Tā sauktās Krimas Augstākās tiesas lēmums aizliegt Krimas tatāru pašpārvaldes institūcijas Medžlisa darbību, nosaucot to par "ekstrēmistisku organizāciju", ir brutāls uzbrukums Krimas tatāru tiesībām kopumā," teikts paziņojumā.

Tajā pausta pārliecība, ka šis aizliegums liecina par "ļoti negatīvu situācijas eskalāciju cilvēktiesību jomā [Krimas] pussalā no brīža, kad to 2014.gadā to nelikumīgi anektēja Krievijas Federācija, tostarp saistībā ar minoritātēm piederošu personu vajāšanu".

"Ir nekavējoties jānodrošina pilnīga atbilstība starptautiskiem standartiem cilvēktiesību jomā un citām saistībām starptautisko tiesību ziņā, konkrēti gadījumā, kas skar Krimas tatāru kopienu,” uzsvēra ES ārlietu dienests.

Jau vēstīts, ka Krievijas okupētās un anektētās Krimas tā dēvētā Augstākā tiesa otrdien atzina Krimas tatāru pārstāvniecības institūciju Medžlisu par "ekstrēmistisku organizāciju" un nolēma aizliegt tā darbību Krievijas teritorijā.

"Atzīt sabiedrisko apvienību Krimas tatāru tautas Medžlisu par ekstrēmistisku organizāciju un aizliegt tā darbību," sacīts tiesas spriedumā, līdz ar to apmierinot okupācijas iestāžu ieceltās prokurores Natālijas Poklonskas prasību.

Pēc sprieduma pasludināšanas Medžlisa priekšsēdētāja vietnieks Narimans Dželals pie tiesas ēkas Simferopolē žurnālistiem teica, ka spriedums tiks pārsūdzēts, un nepieciešamības gadījumā Medžlisa pārstāvji vērsīsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Medžlisa priekšsēdētājs Refats Čubarovs, kuram ir aizliegts iebraukt Krievijā, devis rīkojumu Medžlisam Krievijas okupētajā Krimā strādāt "ārkārtas režīmā", kā arī pārcelt Medžlisa galveno biroju no Simferopoles (Krimas tatāru nosaukums - Akmesdžita) uz Kijevu, ziņoja aģentūra UNIAN.

Jau ziņots, ka Poklonska 13.aprīlī apturēja Medžlisa darbību, pamatojot savu lēmumu ar Krievijas likumu "Par pretdarbību ekstrēmistiskai darbībai".

Krievija anektēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu 2014.gada martā, izraisot plašu nosodījumu un rietumvalstu sankciju noteikšanu pret Krieviju.

Krimas tatāri savulaik bija Krimas hanistes pamatiedzīvotāji, taču 18.gadsimtā Krimu anektēja Krievija un piespieda lielu daļu Krimas tatāru pārcelties uz Turciju. 1944.gada 18.maijā aptuveni 200 tūkstošus Krimas tatāru lopu vagonos izsūtīja uz Kazahstānu un Uzbekistānu, jo toreizējais padomju diktators Josifs Staļins visus Krimas tatārus pasludināja par tautas ienaidniekiem, apsūdzot viņus sadarbībā ar nacistiskās Vācijas okupācijas varu.

Krimas tatārus oficiāli reabilitēja 1967.gadā, taču viņiem atļāva atgriezties Krimā tikai 1989.gadā.

Apvienoto Nāciju Organizācija un ASV ir nosodījušas Krimas tatāru tiesību pārkāpumus kopš Krievijas veiktās Krimas aneksijas.

Krimas tatāri ir apmēram 12% no pussalas iedzīvotājiem.

Medžlisa priekšsēdētājam Refatam Čubarovam, kurš ir arī bijušais Latvijas atmodas aktīvists, ir aizliegts iebraukt Krievijā, un līdz ar to viņš nevar ierasties arī okupētajā Krimā. Medžlisa sēdes notiek neokupētajā Ukrainas teritorijā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits