Kapustāns uzskata, ka Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija aktivitātes Krievijas varas iestādēm izraisa satraukumu. Viņš sacīja, ka aizvadītās nedēļas nogalē notikušie protesti Krievijā ir lielākie pēdējo desmit gadu laikā.
Pēc viņa paustā, sākotnēji izskatījies, ka protesti varētu būt samērā nelieli un maznozīmīgi, tomēr tas, kas notika sestdien, bija negaidīts pārsteigums gan Krievijas varas iestādēm, gan pārējai pasaulei, jo protesti bija salīdzinoši diezgan masveidīgi.
Kapustāns skaidroja, ka pēc ilgāka laika, protestos piedaloties vismaz 110 000 cilvēku, tas nav maz. Tomēr pastāv arī atšķirīgi viedokļi, ka uz Krievijas kopējā 144 miljonu iedzīvotāju fona protestētāju skaits nav pārāk liels.
"Maskavā, pēc dažādiem aprēķiniem, kopā sanāca aptuveni 40 000 protestētāju, kas liecina, ka šie ir lielākie protesti, kādi galvaspilsētā ir notikuši pēdējo gandrīz desmit gadu laikā," pauda Vidzemes Augstskolas lektors.
Ārlietu eksperts atzīmēja, ka notikušie protesti bijuši visai nepatīkami Krievijas varas iestādēm, jo pirms tiem oficiālie paziņojumi bija, ka Krievijas opozīcijas līderim Aleksejam Navaļnijam kā "maznozīmīgam blogerim" nav pievēršama liela uzmanība. Tomēr tieši viņa atgriešanās un aizturēšana veicināja šos protestus, uzsvēra eksperts.
Kapustāna ieskatā, Navaļnijs un viņa domubiedri "trāpīja desmitniekā", izplatot filmu "Putina pils". Lai gan patlaban nav simtprocentīgi zināms, vai tā tiešām ir Krievijas prezidenta Putina personiskā pils, tomēr šādas spēcīgas aizdomas ir izteiktas un materiāls ir diezgan personiski tēmēts pret Krievijas vadītāju, skaidroja Kapustāns.
"Navaļnijs nosauca Putinu par "veco vīru bunkurā". Līdz šim Putins ir daudz reklamēts kā sportisks un spēcīgs mačo tipa vīrietis, kurš, neskatoties uz saviem gadiem, ir lieliskā formā, bet tagad Navaļnijs viņu nosauc "par veco vīru, kurš slēpjas bunkurā". Tas jau ir ļoti personiski," akcentēja Vidzemes Augstskolas lektors.
Pēc ārlietu eksperta paustā, patlaban gan nevajadzētu domāt, ka Putina vara ir sagrīļojusies un ka drīzumā varētu notikt lielas pārmaiņas. Viņaprāt, pagaidām nekas par to neliecina. Protesti Krievijas mērogiem nav tik lieli un mūsu kaimiņzemē, tāpat kā Baltkrievijā, spēka struktūras ir ļoti spēcīgas, akcentēja Kapustāns.
Viņš arī piebilda, ka vairāku rietumvalstu izmeklēšanas dienesti, kas pētīja Navaļnija indēšanas analīzes, ir atzinuši, ka indēšana patiešām notikusi un, iespējams, tikai strauja lidmašīnas pilota rīcība un precīza ārstu darbība izglāba no nāves Krievijas opozīcijas līderi.
Tāpat Kapustāns norādīja, ka Navaļnija līdzgaitnieki aicina uz nākamo protesta akciju šīs nedēļas nogalē. Ārlietu eksperta ieskatā, pagaidām nav pazīmju, ka šie protesti varētu būt lielāki par tiem, kas jau ir notikuši.
Viņš vērsa uzmanību uz to, ka protestos piedalījās ļoti daudz jaunu cilvēku, kas uzauguši un dzīvojuši tikai Putina laika Krievijā. Līdzīgas tendences bija vērojamas Baltkrievijā, kur ielās izgāja arī tā paaudze, kas uzaugusi Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīma laikā.
Tāpat Vidzemes Augstskolas lektors atzīmēja, ka Putinam ir bijuši periodi, kad viņam veiksmīgi ir izdevies veicināt savu personīgo popularitāti, piemēram, ar Krimas strauju pievienošanu Krievijai, ar 9.maija grandioziem pasākumiem. Kapustāna ieskatā, kādu laiku tas var kalpot režīmam par labu, bet ne mūžīgi.
"Domāju, ka sadzīvē daļa krievu cilvēku redz, ka viņi dzīvo sliktāk nekā cilvēki rietumvalstīs. Ne visi atbalsta to, ka ar cilvēkiem var izrēķināties bez tiesas un tikt smagi piekautiem. Manuprāt, daudzi cilvēki pagaidām nav gatavi iziet ielās, zinot, ka viņus var stipri piedauzīt," pauda Kapustāns.
Jautāts, kādas vēl ir paralēles starp protestiem Krievijā un Baltkrievijā, Vidzemes Augstskolas lektors norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes daudz spēcīgāk pielietoja brutālu spēku, jo nav noslēpums, ka vairāki cilvēki, kas piedalījās protestos, tika nogalināti. Pēc viņa domām, Krievijā kā ļoti lielā valstī ir daudz grūtāk panākt pārmaiņas, brt Baltkrievijas gadījumā kādu brīdi šķita, ka vara tomēr varētu sagrīļoties.
"Ja protestētāji pagājušā gadā Baltkrievijā kaut ko gribēja panākt, bija jābūt gataviem iet uz visu banku! Tas nozīmē, ka zinām skaitam cilvēku būtu jābūt gataviem atdod pat savu dzīvību, iespējams, tikai tad situācija varētu mainīties. Ja netiek sperti tik radikāli soļi, tad ir visai ticami, ka Baltkrievijā daudz kas paliks pa vecam," sacīja ārlietu eksperts.
Runājot par to, vai protesti Krievijā varētu pāriet tikpat ātri, kā sākušies, Kapustāns norādīja, ka Navaļnija komandas filma "Putina pils" ir izraisījusi ļoti plašu cilvēku interesi un tas var veicināt cilvēkos neapmierinātības sajūtu ilgākā laika posmā. Tomēr viņam šobrīd nešķiet, ka situācija būtu ļoti radikāla un saspringta.
"Ja, piemēram, baltkrievi pieredzēja klaji nozagtus prezidenta vēlēšanu rezultātus, tad Krievijā nekas tik dramatisks nav noticis. Tomēr Krievijas prezidentam šie protesti nav patīkami un tie kalpo par sava veida trauksmes zvanu - viņš gadiem ilgi ir būvējis savu kā spēcīgu nācijas līdera tēlu, ko vienā dienā sagrauj Navaļnija filma," sacīja Kapustāns.