Putina popularitātes kritums saistāms ar neapmierinātību par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu. Putins nule ar parakstu apliecināja reformas stāšanos spēkā. Saskaņā ar to no nākamā gada pensionēšanās vecums paaugstināts līdz 65 gadiem vīriešiem un 60 gadiem sievietēm. Vienlaikus jānorāda, ka Putina reitings sācis sarukt jau kopš 2018. gada sākuma, kas saistāms ne vien ar pensiju reformu, bet arī priekšvēlēšanu kampaņas iespaidu izsīkšanu, neziņu par Krievijas lomu ārpolitikā un sabiedrības kopējo nogurumu.
Jāatgādina, ka sākotnēji paredzētais pensijas vecuma paaugstināšanas plāns bija bargāks nekā nule apstiprinātais. Sabiedrības neapmierinātības un protesta akciju gaisotnē Putins mīkstināja pensijas vecuma sliekšņa plānus - ar viņa ierosinājumu noteikts, ka pensionēšanās vecums sievietēm paaugstināms no 55 līdz 60, nevis 63 gadiem.
Pašlaik Putinu atbalsta 58%, kas ir par 17% mazāk nekā pagājušajā gadā. Iepriekš līdzīgs vērtējums Kremļa saimnieka darbībai bija 2013. gadā. Pilnīgu neuzticēšanos prezidenta veikumam pauduši 13% respondentu pretstatā 4% pirms gada.
"Lai arī Kremlis cenšas atbildību par nepopulāro pensiju reformu uzvelt citiem, tieši Putins ir tas, kurš atbildīgs par labo un slikto," laikrakstam Kommersant komentējis Levada centra sociologs Deniss Volkovs.
Krievijas tauta vairāk nekā Putinam uzticas Krievijas bruņotajiem spēkiem - teju divas trešdaļas respondentu izteikušies, ka militārie spēki valstī vērtējami kā pilnībā uzticami. Tāpat augstu novērtēts Krievijas Federālais drošības dienests un citas izlūkošanas iestādes (ap 50%) un baznīca (48%).
Levada centra pētījums veikts, laikā no 20. līdz 26. septembrim iztaujājot 1600 respondentus 52 Krievijas reģionos.
daži secinājumi
Ilona Kulda
:)