Vienlaikus, ņemot vērā Eiropas lauksaimnieku protestos paustās bažas par tirgus izkropļojumu, ko rada lauksaimniecības produkcijas ievešana ES valstīs bez muitas nodevas un lielos apjomos, nolemts noteikt kvotas atsevišķu lauksaimniecības produktu ievešanai ES no Ukrainas, pēc kuru sasniegšanas būs jāmaksā muitas nodevas, teikts EP izplatītajā paziņojumā.
Tajā uzsvērts, ka Eiropas Komisija varēs steidzami ieviest dažādus nepieciešamus ierobežojumus, ja lauksaimniecības produkcijas imports no Ukrainas nozīmīgi negatīvi ietekmēs ES tirgu vai kādas atsevišķas ES valsts lauksaimniecības tirgu.
EP sarunās ar ES Padomi panācis, ka tiek paplašināts to importēto Ukrainas lauksaimniecības produktu saraksts, uz kuriem attieksies muitas tarifu atkalieviešana, ja importa apjoms pārsniegs vidējo importa apjomu 2022.–2023. gadā. Paredzams, ka šajā sarakstā bez putnu gaļas, olām un cukura tiks iekļautas arī auzas, kukurūza, putraimi un medus. Eiropas Komisija arī solījusi ieviest ierobežojumus gadījumā, ja strauji pieaugs kviešu imports ES no Ukrainas.
Tāpat panākts Eiropas Komisijas solījums, ka automātiska muitas tarifu atkalieviešana nepieciešamības gadījumā notiks daudz operatīvāk – 14 dienu laikā, nevis 21 dienas laikā, kā paredzēts līdz šim.
Šī gan ir provizoriska vienošanās, kas oficiāli vēl jāapstiprina gan EP, gan ES Padomē. Pašlaik noteiktie lauksaimniecības produkcijas importa ES no Ukrainas atvieglojumi ir spēkā līdz šā gada 5. jūnijam.
EP preses dienests citē ziņotājas deputātes no Latvijas Sandras Kalnietes teikto: "Vienošanās pastiprina ES nelokāmo apņemšanos atbalstīt Ukrainu līdz tās uzvarai brutālajā Krievijas agresijas karā. Krievijas vēršanās pret Ukrainu un tās pārtikas ražošanu ietekmē arī ES lauksaimniekus. Parlaments ir sadzirdējis viņu bažas un pastiprinājis aizsardzības pasākumus, kas mazinās spiedienu uz ES lauksaimniekiem importa no Ukrainas strauja pieauguma gadījumā."