ASV prezidenta Donalda Trampa rīkojums – uz 90 dienām aizliegt septiņu pārsvarā musulmaņu apdzīvotu valstu iedzīvotājiem iebraukt ASV –, kura darbību pagaidām apturējušas tiesas, izraisīja kritiskus Eiropas līderu vērtējumus. Vācijas kancleres Angelas Merkeles runasvīrs paziņoja, ka viņai nācies telefonsarunā ar Trampu izskaidrot ANO bēgļu konvenciju un uzsvērt, ka šāds rīkojums uzliek aizdomu ēnu visiem musulmaņiem. Londonas mērs Sadiks Hans izteicās, ka ielūgums Trampam apmeklēt Lielbritāniju jāatsauc līdz brīdim, kamēr viņš atceļ savu rīkojumu. "Man ir pilnīgi skaidrs, ka šis aizliegums ir nežēlīgs un apkaunojošs," mēra teikto citē Deutsche Welle.
Vienlaikus Eiropā izskanēja skaļas atbalsta balsis Trampa rīkojumam. Slavas dziesmas tam dzied labējie populisti, tostarp Marina Lepena Francijā, Gērts Vilderss Nīderlandē, Naidžels Farāžs Lielbritānijā un Aleksandrs Gaulands no partijas Alternatīva Vācijai (AfD), kurš izteicies, ka "Tramps rīkojas pareizi. Viņš rāda mums, kā tas ir jādara".
Vēl pirms Trampa rīkojuma veiktā aptauja atklāj, ka eiropieši vēlas apturēt imigrāciju no musulmaņu valstīm. Chathamhouse.org pagājušajā nedēļā ievietotā aptaujas rezultātu analīzē pētnieki secina, ka aptauja "atklāj plaši izplatītas sabiedrības bažas par imigrāciju no musulmaņu valstīm. Aptaujas rezultāti liecina, ka sabiedrības opozīcija tālākai imigrācijai no musulmaņu valstīm nav vērojama tikai Trampa elektorātā, bet ir visai plaši izplatīta. Gan Trampa, gan radikālo labējo partiju pozīcija gūst plašu sabiedrības atbalstu gan ASV, gan Eiropā".
Chatham House no 12. decembra līdz 11. janvārim aptaujāja vairāk nekā 10 tūkstošu cilvēku 10 Eiropas valstīs – Beļģijā, Vācijā, Grieķijā, Spānijā, Francijā, Itālijā, Austrijā, Lielbritānijā, Ungārijā un Polijā. Dažās no tām – Francijā, Beļģijā un Lielbritānijā – relatīvi ir visai liels musulmaņu īpatsvars iedzīvotāju vidū, citās – Polijā un Ungārijā – niecīgs.
Visu rakstu lasiet pirmdienas, 13.februāra laikrakstā Diena!
Mjs
opcijas
Vairums : 70%