Lielbritānijas jūnija referenduma lēmumus izstāties no ES nozīmē, ka autonomā Skotija, kas nobalsoja par palikšanu blokā, varētu pieprasīt no Londonas vairāk pilnvaru imigrācijas jautājumā.
"Mēs esam apņēmības pilni saglabāt Skotijas pašreizējo pozīciju Eiropas vienotajā tirgū," iepazīstinot ar dokumentu "Skotijas vieta Eiropā", sacīja reģiona pirmā ministre.
Skotijai varētu tikt piemērotas "diferencētas izvēles", piemēram, noteikumi, kas tiek piemēroti ārpus ES valstīm, kuras ir Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijā vai Eiropas Ekonomiskajā zonā.
"Skotijas tauta nebalsoja par Brexit, un smagais Brexit nodarīs būtisku kaitējumu Skotijas ekonomiskajām, sociālajām un kultūras interesēm," sacīja Stērdžena, piebilstot, ka, Lielbritānijai izstājoties no ES, būs apdraudēti 80 000 Skotijas darbavietu.
Ja tiks nodrošināta ES strādnieku brīva pārvietošanās Skotijā, tas varētu nozīmēt, ka robeža ar Angliju varētu tikt padarīta stingrāka, ja pārējās Apvienotās Karalistes daļas izšķirsies par labu imigrācijas ierobežošanai.
ES strādnieku došanās no Skotijas uz citiem Lielbritānijas reģioniem varētu tikt ierobežota, modificējot imigrācijas noteikumus attiecībā uz nodarbinātību un mājokļa tiesībām.
Vaicāta, vai Lielbritānija varētu palikt vienotajā tirgū un muitas savienībā, Stērdžena sacīja: "Mums ir jāpieņem, ka tas nav virziens, kurā viņi dosies."
Viņa sacīja, ka neplāno atsevišķas sarunas ar ES, tomēr brīdināja - ja Skotijai neizdosies saglabāt saites ar ES, "izvēlei par neatkarību ir jābūt dienas kārtībā".