Polijā kopš pagājušā gada rotācijas kārtībā atrodas ASV vadītā daudznacionālā NATO kaujas grupa, kuras sastāvā ir aptuveni tūkstotis karavīru. Šādas kaujas grupas ir izvietotas arī Baltijas valstīs. Tā ir NATO atbilde uz Krievijas militāro agresiju Ukrainā un pieaugošo naidīgumu pret Eiropu un ASV.
Tomēr Varšava uzskata, ka ar pašreizējiem NATO centieniem nepietiek, lai efektīvi atturētu Krieviju no iespējamām militārām avantūrām tuvējās kaimiņvalstīs.
Jāattur Krievija
Maija beigās poļu ziņu portāls Onet publicēja Polijas Aizsardzības ministrijas vēstuli ASV prezidenta administrācijai un Kongresam, kurā Varšava aicināja amerikāņu politiķus atbalstīt militārās bāzes izveidi Polijā.
"Krievijas prezidenta Putina stratēģija ir sagraut un izmainīt Eiropas drošības struktūru un samazināt ASV vadošo lomu un iesaistīšanos kontinentā, lai vājinātu Transatlantisko aliansi," bija rakstīts poļu vēstulē amerikāņiem. "Pastāvīga ASV karavīru klātesamība Polijā būtu skaidra vēsts Krievijai, ka ASV atbalsta savus sabiedrotos Eiropas austrumos."
Poļi vēlas, lai viņu valstī pastāvīgi atrastos ASV bruņoto spēku divīzija, kuras sastāvā būtu vismaz 15 tūkstoši karavīru, 250 tanku un bruņutransportieru. Šim nolūkam viņi sola tērēt līdz pat diviem miljardiem dolāru (1,7 miljardi eiro).
Jūnija sākumā Polijas aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks apstiprināja dokumenta autentiskumu un atklāja, ka viņam jau ir notikušas konkrētas sarunas ar amerikāņiem. Savukārt ASV Senāta Bruņoto spēku komiteja esot lūgusi aizsardzības ministram Džeimsam Matisam sniegt aplēses par pastāvīgas amerikāņu karavīru klātbūtnes izmaksām.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 21. septembra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Zane L
Ačgārna loģika
Aleksandra Kutuzova